Preskočiť na hlavný obsah

Knihobežník (1): Keď sa knihy rozbehnú do sveta

Radi čítate knihy a milujete hry? Napríklad taká schovávačka. Teraz v lete je skvelý čas na oboje. Teda, ja to praktizujem celý rok; zobrať knihu a zašiť sa niekde v našom malom byte pred dcérkami, ktoré vyzbrojené hrebeňmi a kefami a sponkami a gumičkami mi chcú vytrhať učesať aj posledných päť vlasov. Plán je, čo najtichšie prevracať stránky.

Ale spojiť čítanie so schovkou a hľadaním môžete aj ako knihobežníci. Knihobežník je hra určená pre čitateľov všetkých vekových kategórií, ale hlavne pre tých, čo vedia čítať, že. A ak máte prístup na internet, neváhajte a zapojte sa. :) 

Projekt spustilo kníhkupectvo Martinus pred štyrmi rokmi, odvtedy knihobežky precestovali vyše milión kilometrov. 
Je to niečo ako knižný geocaching, bookcrossing a putujúca knižnica v jednom. Každá kniha má na obálke červenú nálepku, podľa ktorej zistíte, že je to knihobežka, že patrí do projektu. Na vnútornej strane obálky, alebo na predných stranách knihy nájdete ďalšiu, bielu nálepku s ID kódom a heslom, ako aj s informáciami, čo s knihou ďalej robiť. 
Každá kniha má aj svoj profil na stránke www.knihobeznik.sk alebo www.knihobeznik.cz (áno, je už aj česká verzia). Ako čitateľ si tam môžete založiť konto a písať si svoj knihobežnícky denník, zaznačiť miesto nájdenia každej jednej knihobežky, aktuálny stav knihy (aká je zničená, že chúďa zmokla), pridávať fotografie, skrátka doplniť knižný príbeh tým, že ju čítate, píšete hodnotenia a recenzie (podobne ako na goodreads), zoberiete si svoje knihobežky na cesty, aby si aj ony užili cestovateľskú horúčku, oblejete ich vodou, keď sú smädné, alebo je im teplo (alebo to posledné radšej nie, to sa mi stalo len raz a omylom). 

Priznám sa, zapojila som sa už dávno na začiatku a odvtedy ma to nepustilo. Bola to zábava aj adrenalín - nájsť/schovať knihu tak, aby si to nikto cudzí, kto o projekte nič nevie, nevšimol. Knihy, ktoré som našla, boli rôznych žánrov a hlavne ich bolo málo, tak som si povedala, že nebudem medzi nimi robiť výnimky a budem ich čítať doradu. Takto som sa dostala ku titulom, po ktorých by som sama určite nesiahla. Teraz si už aj vyberám, lebo predsa len sa nedá čítať všetko.

Registrovať môžete aj svoje vlastné knihy. Ale o tom v ďalšom článku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, dru...

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d...

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľada...