Preskočiť na hlavný obsah

Jonas Jonasson: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

     Starý otec Jonasa Jonassonova sediac na chvastúnskej lavičke vravieval: 
- Tý, kerý povýdajú enem to, co je pravda, tých sa any neoplatý očúvat.
     Chcela by som začať menej bombastickým úvodom, ale keďže výbušniny sa tiahnu celou knihou, tak nebudem trhať koncepciu.
      Päť miliónov predaných výtlačkov na celom svete a práva na knihu predané do 40 krajín, knihu už čaká aj sfilmovanie - takýto parádny debut sa podaril švédskemu spisovateľovi Jonasovi Jonassonovi po jeho syndróme vyhorenia a kríze stredného veku. Dlho trvalo, kým dozrel jeho spisovateľský štýl (sám vraví, že mu to trvalo až 47 rokov), takže ako polstoročnému mu vyšla prvá kniha - Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. A hneď zožala obrovský úspech. Ako by aj nie, keď už sám názov je originálny. Teraz žije Jonasson aj so svojím synom na švédskom vidieku, kde sa stará aj o pár zvierat a píše ďalšiu knihu s dlhým názvom (Analfabetka, ktorá vedela počítať).  
     Ako sám autor uvádza, inšpiráciou na Storočného starčeka mu bol Švejk, Don Quichote a Pipi Dlhá Pančucha. Mne hlavný hrdina pripomína Járu Cimrmana, aj Forresta Gumpa. Je však zbytočné rozmýšľať nad tým, ako je poskladaný, po kom má oči, nohy, antipolitickosť, či chuť na alkohol bez dáždničkov, pretože Allan Emmanuel Karlsson je jednoducho originál. Ale ako sám hovorí, nedá sa však zomrieť na objednávku, a tak sa dožil stých narodenín. Nebol ale ani žiaden manekýn, ale to je asi málokto v jeho veku.
- Nie som mŕtvy, ešte nie, ale som strašne starý... Môže sa zápach mŕtvoly objaviť predčasne? 
     Allan prechádzal životom s jednoduchou filozofiou, ktorú mu vštepila matka - je to tak, ako to je, a bude tak, ako bude. Preto o veciach ani dlho nemudroval a zrazu bol na úteku z vlastnej narodeninovej oslavy. Síce slabo naplánovanom úteku, ale však umrieť môže aj niekedy inokedy a niekde inde. Takto  od konca sa začína príbeh sympatického starca, ktorý sa stretol  najznámejšími osobnosťami politiky 20. storočia - s Francom, Trumanom, Mao Ce-tungom, Stalinom, Einsteinom a s mnohými ďalšími.  Okrem príležitostných kávičiek, obedov a večerí s nimi (a spláchnutých pohárikom fľaškou, či dvoma) mal možnosť Allan Karlsson precestovať kus sveta, naučiť sa zopár jazykov a ovplyvniť takmer všetky globálne i lokálne konflikty. No dobre, výbuch sopky na Bali neovplyvnil, ale bol pri tom! Jednoducho, ovádal dve veci lepšie ako väčšina ostatných. Prvou bola schopnosť urobiť z kozieho mlieka pálenku a druhou zostrojiť atómovú bombu.
     Ako s tým všetkým súvisí slon, ukradnutý kufor, zločinecká organizácia Never Again a niekoľko mŕtvol? Spája ich storočný starček v cikacích papučiach... Celá kniha je o ňom, samozrejme. A aj to, čo o Allanovi nie je, s ním súvisí. Zrejme tu by som mala skončiť, aby vám ešte zopár prekvapení zostalo...

A zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.
     (Uznajte, tento posledný citát som si odpustiť nemohla... :))

     Knihu s radosťou odporúčam všetkým. Je to nielen historická fikcia, detektívka s romantickým koncom, biografický cestopis, ale najmä dobre napísaný príbeh.

     Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete zakúpiť tu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)