Preskočiť na hlavný obsah

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore! 

Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to.

Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine. 
Veľké upratovanie teda nehrozí. 

Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, druhá skladačky a kocky a tretia bábiky a riadiky. Prach utierajú spoločne, takisto si aj všetko potom spolu rozhádžu. Sestersky, aby si nezávideli. Čas trvania? Dajme tomu polhodinu a aj to preháňam.

Preto mám pre vás úlohu - opíšte mi, ukážte, či odfoťte svoj poriadok. Alebo aj neporiadok. :) Len mi, prosím, poraďte mi, ako máte uložené hračky a knižky? Prípadne ako ich majú uložené vaše deti. Prípadne vaši súrodenci. Alebo ... ktokoľvek. Lebo som zúfalá. A ani rady Marie TaeKwONDO mi nepomáhajú. Hm, si som trochu spotvorila meno autorky knihy Kúzelné upratovanie, ale v stave zúfalstva sa to neráta, jej bojový plán nezaberá. Bordel je aj v šuflíkoch, aj v krabiciach,  na poličkách, lebo nedá sa jedna vec vytiahnuť bez toho, aby sa nerozpadli aj tie vedľa nej... A samozrejme, je ich veľa. 
Ja viem, treba to nemilosrdne vyhádzať... Všetko. 

Vyhadzovať nebudem. 

Ale rozdávať - to áno. Aj keď nie všetko, ale len pár knižiek a hračiek.
Svoje návrhy a nápady a realizácie opíšte, prosím, v komentároch. Fotky môžete poslať na parvitas.mea@gmail.com - spravím z nich samostatný článok. Zo všetkých zúčastnených vylosujem 5 výhercov.

Komentáre

 1. Ja najradšej všetky hračule do jednej veeeeľkej, ale fakt veeeľkej škatule - u môjho vnúčika Mimiho - moje decká si už robia bordel vo svojich rodinách... ja si vystačím aj sama - dokážem tak rozbŕľať knihy na háčkovanie hračulí, že až... k tomu štósy knihobežiek...jáááááj - tak dnes pridáme snáď Mimiho neporiadok hrací domáci

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha, viem si to pri tom háčkovaní predstaviť. A áno, knihobežky sa tiež povaľujú všade (knihy celkovo). A inak, na hračky máme veľké škatule aj my. No prehravábať sa im v nich nechce, takže ich vždy vysypú na zem... A ďakujem za fotku, pridám do článku. :)

   Odstrániť
  2. Gratulujem k výhre! Napíš mi na mail parvitas.mea@gmail.com tvoju adresu, kam ti ju mám zaslať. :)

   Odstrániť
 2. Miška,pri deťoch nemôže byť poriadok. ale snažím sa, aby ten neporiadok bol neorganizovane - podľa detí uložený v škatuliach. Raz za čas urobíme "čistky" kde sa deti rozhodnú, ktoré hračky darujú ďalej. hračky, ktoré nechcú darovať, že si chcú odložiť pre svoje deti (aj také máme) putujú do veľkej škatule, mnohokrát zabalenej do fólie a odpočívajú v pivnici.
  Knihy sú v knihovničke.
  držim prsty... p.s. každá organizovane uprataná izba na mňa pôsobí sterilne, nezdravo :)
  Milka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milka, je super, že máte nepotrebné (alebo zatiaľ nepotrebné) hračky kam dať. My pivnicu nemáme, takže všetko je v byte... Ale je to fajn, že sa deti vedia rozlúčiť s hračkami. :)
   Foto knihovničky nemáš?

   Odstrániť
  2. Gratulujem k výhre! Napíš mi na mail parvitas.mea@gmail.com tvoju adresu, kam ti ju mám zaslať. :)

   Odstrániť
 3. Knihy mam v zasklenej kniznici, takze tym padom je o prach postarane. Hracky mame v krabiciach a boxoch a len tie velke a lahko upratovatelne mame na policke.
  adri266

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jeeej, zasklená knižnica je môj tajný sen! Ozaj, pošleš aj foto? Tie police sú v rámci skriniek, alebo len tak na stene samostatne?

   Odstrániť
  2. Gratulujem k výhre! Napíš mi na mail parvitas.mea@gmail.com tvoju adresu, kam ti ju mám zaslať. :)

   Odstrániť
 4. Miška, mne vydrží doma poriadok cca dva dni a to mám počet detí 0. :) upratovanie/domáce práce zo srdca neznášam - považujem to za takmer zbytočnú robotu, lebo takmer vzápätí je zase bordel. ...no napriek tomu s nechuťou upratujem, ale nepretrhnem sa. jediné, na čo si potrpím, je moja knižnica - utieram z nej prach, zarovnávam knihy... a nepoteším ťa, ja ich mám radené abecedne. no pri knihách moje triedenie končí. pri ostatných veciach som rada, keď ich vôbec nájdem. :D ...a na záver - pekný článok. ;) PS prosím, odstráň ten môj príspevok vyššie - omylom som ho zle zaradila, tak som ho zmazala a dala znova.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Knihovníčka sa v Tebe veru nezaprie! :) Ale asi to nebude také vážne, kým nemáš pri knihách aj ceduľky s mdt :)

   Odstrániť
  2. Gratulujem k výhre! Napíš mi na mail parvitas.mea@gmail.com tvoju adresu, kam ti ju mám zaslať. :)

   Odstrániť
 5. Robiť poriadok pri deťoch je ako jesť makový koláč a umývať si pri tom zuby. Kým som nemala dieťa aj doma som knihy mala podľa žánrov a podľa abecedy, muž sa rehotal či choroba z povolania. Teraz ukladám knihy stále vyššie a vyššie, pretože najobľúbenejšou môjho syna je Za vudce a za vlast...a tak má dve poličky s vlastnými knihami, ktoré ustavične nosí po byte a ja na nich robím tanečné kreácie a snažím sa udržať v ústach všetky zuby. A na hračky sme dostali na vianoce taburetku otváraciu a každý večer ich hodíme dovnútra a ráno rozhádžeme po byte :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, to je super prirovnanie, to budem používať často! :) Za rady ďakujem, takých taburetiek by sme potrebovali asi sedem. :) Inak, tiež moje obľúbené knihy ukladám mimo dosah, ale ten priestor sa rok čo rok scvrkáva. :)

   Odstrániť
  2. Gratulujem k výhre! Napíš mi na mail parvitas.mea@gmail.com tvoju adresu, kam ti ju mám zaslať. :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)