Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, ktorú nedám ani za milión - Tridsaťdňové knihobranie (1)

Toto je môj prvý príspevok ku Knihobraniu a téma znie: Kniha, ktorú nedám ani za milión.
"Vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou za nic na světě nedáte, i kdyby bylo potřeba zbavit se všech knih. Nemusí to být proto, že je vaše oblíbená, ale třeba vám jí věnoval někdo blízký, nebo je s podpisem, apod."

Minule sa vo facebookovskej skupine Co čteme rozprúdila debata o tom, kto vlastní knihu, ktorú si najviac cení a za žiadnych okolností by ju nikomu nedal a teda o akú knihu ide. Najprv ma napadla séria paperbackov od Jiřího Kulhánka, ale tie dostával môj tatino na rôzne sviatky, prípadne si ich kupoval sám. Teraz majú pomerne vysokú zberateľskú hodnotu (na aukre si za ne pýtajú aj 4000,- Kč a viac, čo sa mi ozaj zdá priveľa). Ale keďže to nie je úplne "moja" kniha, hľadala som ďalej.

Kníh, ktoré mám doma a cením si ich kvôli venovaniam, autorským    podpisom, alebo okolnostiam darovania je pomerne veľa (príliš veľa na to, aby som ich tu spomenula všetky). Ale jedna spomedzi nich vyniká... 

Dejiny kráľovského mesta Banská Bystrica. Na základe poverenia predstaviteľov mesta napísal v rokoch 1896 – 1922 Emil Jurkovič.

Bola vydaná v roku 2005 v slovenčine (preložil ju Imrich Nagy a upravil Vladimír Patráš). A je to jednoducho skvostná, nádherná a obsažná historická monografia, ktorú som dostala ako darček po promóciách.


Je nielen neskutočne krásna. 

Ale je aj veľká a ťažká ako hovädo. A keďže som ju už dávno (minimálne odkedy som šla na materskú) neotvorila, stále je, hm, akosi tak nejako cítiť. Neviem, niekto možno povie, že je to predsa vôňa tlače, papiera, lepidla, ochranného obalu alebo všetkého dohromady. Úprimne, len medzi nami, trochu smrdí... Takže si dávam záväzok, pravidelne ju vetrať a znovu si ju prečítať. Dnes som pri nej strávila asi dve úžasné hodiny.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ročná výzva 2016 (MK)

K tejto výzve som sa dostala náhodou a nie cez blogy. Mamičky na Modrom koníku v skupine Všetko o knihách sú zlaté a moja krvná skupina, keďže knihy milujú. :) Nanulik vymyslela výzvu, kde je ku každému mesiacu priradená jedna téma. Nezáleží, či sa zapojíte s jednou, alebo viacerými knihami, ide hlavne o inšpiráciu, keď neviete, čo čítať...
Výzvu som na MK označovala neporiadne, a tak som si teraz, pri jej dopísaní vypomohla so zoznamom kníh z Goodreads.

Január - slovenskí spisovatelia
Nedávno som si kúpila kniku od Veroniky ŠikulovejMedzerový plod, takže voľba je jasná. Knihy od Slovartu mám rada, ale s touto autorkou ešte čitateľskú skúsenosť nemám. Autorka je knihovníčkou, a tak tajne dúfam, že to bude skvelé čítanie, že bude mať niečo načítané a že bude vedieť písať. Dušan Dušek o nej hovorí, že sa najedla kaše života a teraz nám o tom rozpráva. Farebné rozprávanie o živote a o citoch a o mame.  Dočítané. Dojímavé... A musím povedať, že aj vtipné.  Veronika Šikulová píše tak, že má…

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)