Preskočiť na hlavný obsah

Dom hluchého

Peter Krištúfek je majster slova. Jeho Dom hluchého je geniálny román, pretože tak pútavo popísať dejiny Slovenska od tridsiatych rokov až po deväťdesiate roky minulého storočia a pritom nestratiť dych, to chce machra. 
Zastavený čas, ktorý nikdy neexistoval. 
Dvojznačný názov Dom hluchého hovorí o dome patriacemu praktickému lekárovi Alfonzovi Trnovskému v Brežanoch, ktorý postupne strácal sluch. Nie je isté, či počul všetko, alebo len to, čo chcel, ale jeho syn, Adam, si spomínal, ako otec postupne zvyšoval hlasitosť na rádiu, až kým nerevalo. Či už malo prehlušiť spomienky, či svedomie, to nik nevie. Hlavne tie spomienky vedia byť klamlivé. Minulosť sa vynorí s vôňou levandule, s nočným maškrtením, so skriňou, ktorá vedie na tajomné miesto, s hŕbou starých fotografií, s hodinami, ktoré v tomto dome nikdy neukazujú rovnaký čas, so záhradou, ktorá okrem pokladu ukrýva aj kosti. Minulosť by mala zostať pochovaná, ako tie kosti na dvore. No dom hluchého rozpráva. O domácich, o priateľoch, o susedoch, o blízkych i ďalekých obyvateľoch, o dobyvateľoch, o zmene farieb a strán, náboženstva i svedomia. Ozvena znie i dlho potom, o čom sa nehovorí ani pošepky. 
Francisco de Goya kedysi namaľoval sériu obrazov v dome Quinta del Sordo (doslovný preklad tiež znamená Dom hluchého) a rovnako ako lekár Alfonz Trnovský, aj on postupne strácal sluch a uzatváral sa doma. Na záver sa stretnú veľmi zvláštnym spôsobom - lekár a Goyov dom, ale nebudem predbiehať. 
Udalosti, ktoré sa v knihe opisujú, sa nikdy nestali, ale mohli sa. Príbeh, ktorý rozprávajú jednotlivé kapitoly uvádzané Goyovými obrazmi, je miestami pokojný ako nedeľná pohoda so zákuskami a kávičkou, no potom sa rozbehne a ťahá nás krvavými dejinami tak rýchlo, že sa nestíhame ani nadýchnuť. Osudy veľkých i malých, dospelých a detí poprepájaných rodinnými zväzkami, láskou i priateľstvom, no i ťažkými záväzkami, vynútenou spoluprácou a podplácaním, zradou, ktorá končí zbavením sa všetkého ľudského. No neexistuje presná hranica, kde povieme, ty si vinný a ty si obeť. Mieša sa to spolu v tom kotli dejín a udalostí a všetko spolu súvisí... Nemožno odsúdiť, možno ospravedlniť? Hľadanie zmyslu a pravdy je bolestné, ako aj spomínanie na veci minulé. 
V románoch sa zvykne konštatovať, že o šťastí sa nedá napísať veľa. Môžem s čistým svedomím potvrdiť, že je to naozaj pravda.
Ale niečo z toho je vydestilované a ponúknuté v tejto knihe. Zvyšok je bláznivý a krutý svet, taký živý, že z toho papiera doslova vystupuje a berie so sebou aj posledné zvyšky súčasnosti. Rada sa nechám pohltiť a vstupujem do domu, kde počujem, ako ticho beží čas minulého storočia.

Komentáre

  1. veľmi pekná recenzia! slovenských autorov čítam veľmi málo, ale Krištúfek je super. táto kniha je naozaj parádna, podľa mňa patrí k najlepším slovenským knihám. veľmi sa mi páčila a určite sa k nej ešte vrátim.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)