Preskočiť na hlavný obsah

Gruffala sa každý bojí


Ako zabavím moje tri čertice práve teraz, aspoň na hodinku, kým nachystám večeru?

Našťastie sú deti po mne a knižky milujú. Nie všetky však kupujeme hneď, a tak keď v knižnici nájdeme novinky, zvyčajne si ich požičiame domov, aby sme si ich v kľude prečítali. Ak sa knižka osvedčí, kúpime si ju. A ak nie, som rada, že som zbytočne nevyhadzovala peniaze. 

Dnes som prišla domov s Gruffalom. Možno ho poznáte, potuluje sa po lese a má hlad!
Autorka Julia Donaldson a ilustrátor Axel Scheffler stvorili akési čudo, strašidelné, desivé zviera, s ktorým sa zoznamujeme postupne, po častiach. Presne tak, ako ho myška, hlavná hrdinka tohto príbehu, opisuje lesným zvieratám, ktoré ju chcú zjesť. Tu opíše ostré kly, tam zase rohy a divoké oči,  ale ilustrácie ho nezobrazia hneď celého, len po častiach.

A preto sa zvedavosť a očakávanie stupňuje, až nakonie sa z toho vykľuje hrozitánska bytosť:
V papuli ostré kly,  obrovské tlapy,   
pár ostrých tesákov, sťa tiger drápy.

Kolená s mozoľmi, na hlave rohy,   
hrčku má na nose, s pazúrmi nohy. 

Oči žlté, divoké, jazyk medzi zubami, 
celý chrbát posiaty špicatými ostňami.
 Keď sa myške svojimi rečami podarí vystrašiť líšku, sovu, či hada, teší sa, ako vďaka svojej fantázii a šikovnosti vyviazla z nepríjemných situácií. Príbeh vrcholí, keď nečakane stretne toho, ktorého si vymyslela, desivého Gruffala:
Čo som si zmyslela, 
to vskutku sa mi stalo.  
Niet už kam utekať,  
našiel ma Gruffalo!
Práve keď sme sa dostali k tejto časti a nevedeli sme, či sa smelej výmyselníčke podarí uniknúť aj Gruffalovi, to už mali dcérky oči na vrchu hlavy a trojhlasne, s ľahkou hystériou v hlase, sa ma pýtali, čo bude dalej. Sranda bola, že som to nevedela ani ja sama. :) Takže som si zakončenie príbehu užila rovnako ako ony. 

Príbeh preložil do slovenčiny Martin Gregor a sympaticky ho zveršoval. Vydavateľstvu Svojtka sa tak vydarila knižka oveľa viac, ako pred rokmi vydavateľstvu Enigma, lebo žiaľ, povedzme si úprimne, preklad Evy Preložníkovej bol kostrbatý a nemelodický. 

Samozrejme, že dcérky nevydržia dlho sedieť a rady sa do čítania zapájajú. Dvojičky bavia najviac nie sú úplne klasické knižky, ale tie, čo vydávajú otravné zvuky. No Gruffalo, kniha so zvukmi, na rozdiel od nej podobných a verte mi, máme s čím porovnávať, nie je vôbec otravná, ako by sa mohla zdať na prvý pohľad (a posluch). Niektoré zvyky sú hlboké, iné majú vyššiu tóninu, cinkajú, syčia, mrmlú. Našim najobľúbenejším sa stal obrázok prekvapenej žabky, ktorá nečakane nevydáva žabací zvuk, ale prekvapený výdych. A ešte myškino švŕkajúce bruško.  Takže ak pri čítaní sledujete piktogramy a deťom dovolíte stáčať zvukové tlačidlá, dokonale dokreslia atmosféru. Zhrnutie? Gruffalo od Svojtky je skvelá a zábavná knižka a dúfam, že si podobnú čitateľskú hodinku ešte zopakujeme. A teraz ma ospravedlňte, ideme si ju prečítať po šiesty raz.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)