Preskočiť na hlavný obsah

Pravda o afére Harryho Queberta

"Životu dávajú zmysel dve veci: knihy a láska."
Harry Quebert je veľmi známy spisovateľ a jeho román Korene zla je povinným čítaním na školách. Získal mnohé ocenenia a je fakt slávny. Už roky však žije sám. Jeho jediným priateľom je jeho bývalý študent Marcus Goldmann, ktorého naučil, ako sa boxuje, ako padať a prehrávať, a aj ako sa píšu knihy, a že byť úžasným, nie je všetko. A bude ho učiť aj ďalej - ako prekonať tvorivú krízu, komu veriť, a kde je pravda zakopaná.
Harry je spisovateľ, ktorému raz na dvore pri presádzaní kvetov vykopú mŕtvolu dievčaťa. Dievčaťa, ktoré zmizlo pred tridsiatimi troma rokmi, a ktoré bolo pochované s rukopisom knihy. Harryho knihy.
Harry je zničený spisovateľ, lebo sa priznal, že mal s dievčaťom vzťah. Ona mala 15 rokov, on 34. Je to jeho dávno stratená láska - Nola.
Jediný, kto verí v jeho nevinu, je Marcus. Púšťa sa do pátrania a chce očistiť Harryho meno. A tak vzniká kniha Pravda o afére Harryho Queberta.

Dobre, tu fajn základ pre detektívku, pre ľúbostný príbeh, pre akciu a spoločenské vzťahy. Ale v podstate ide o knihu o knihách, o písaní a o spisovateľoch a o celej plejáde postáv súvisiacich s literatúrou. O vydavateľoch, literárnych agentoch a najatých tieňových pisálkoch, ghostwriteroch, ktorí píšu texty namiesto známych autorov, čo nestíhajú písať, o sekretárkach, o knihovníkoch,  o bežných čitateľoch a o všemocnom literárnom trhu, o reklame (a že predáva nielen sex, ale aj politika).
Na začiatku každej kapitoly sú rady, ktoré dával Harry Marcusovi. Tie si môže vziať za svoje úplne každý (nielen začínajúci) spisovateľ. Čím začať, ako pokračovať, prečo písať. A že či je človek spisovateľom, to mu potom povedia iní.
"Dobrá kniha je dobrá vtedy, Marcus, keď nám je ľúto, že sme ju dočítali."
"...každý zápas, ako aj každý román, môže byť posledný." (a podobné perly)
Marcus sa nevzdáva. Pátra, aby napísal pravdu. Román, ktorý je obhajobou Harryho života, je zároveň svedectvom jeho lásky k Nole. Je viacvrstvový, čitateľ sa pohybuje v čase, v záplave listov a odkazov, v spomienkach a domnienkach. Máte predstavu? Dobre, tak si to trochu rozťahajte a zamotajte.
Dej ma nenudil, lebo som si dopredu predstavovala, ako sa to môže skončiť. Zakaždým prišla nová postava s novým dôkazom, alebo s novou informáciou, ktorá osvetlila pôvodné fakty ale z iného uhla. Ale pravda je, že chlapec vie písať. A vie písať veľa.

Nečudujem sa, že autor Joël Dicker, získal za tento svoj román kopu ocenení. Ja ho oceňujem tiež. Ale na druhej strane, je to kniha, ku ktorej sa vracať nebudem. Záhada je rozriešená, pohnútky vysvetlené, spravodlivosť nastolená.

Ale hlavným dôvodom, prečo si túto knihu budem pamätať, nie sú mottá, ktoré si môžete zapísať do čitateľských denníčkov. Je tu pár vtipov a úsmevných scén. Napríklad, kde si Marcusova matka zo synových odpovedí si domýšľa úplne niečo iné ("Mama, choď preč!" "Chceš si uľaviť?"). Dostala ma aj situačná komika, kde manželia, ktorí sa snažia zachrániť z ich pohľadu nevydarený susedský obed (zásnubnú párty) prekvapivým vyhlásením o kúpe televízora/o rakovine. Viem si to predstaviť aj sfilmované. Alebo nadšenie literárneho agenta o možnej smrti autora (ako reklamný ťah to ozaj nemá chybu :) ). Bolo tam toho ešte viac, ale nechcem prezrádzať. Je to ako objavenie nečakanej sladkosti, tak si to vychutnajte.
A ozaj, bodku za všetkým robí venovanie v závere knihy. Milujem podobné ukončenia!
Autenticita je potvrdená. Či spochybnená?

P. S. Ak ste Pravdu o afére Harryho Queberta čítali, podeľte sa s dojmami, čím Vás kniha zaujala, prípadne, čo sa Vám na nej páčilo/nepáčilo.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľadať poklad

Gruffala sa každý bojí

Ako zabavím moje tri čertice práve teraz, aspoň na hodinku, kým nachystám večeru? Našťastie sú deti po mne a knižky milujú. Nie všetky však kupujeme hneď, a tak keď v knižnici nájdeme novinky, zvyčajne si ich požičiame domov, aby sme si ich v kľude prečítali. Ak sa knižka osvedčí, kúpime si ju. A ak nie, som rada, že som zbytočne nevyhadzovala peniaze.  Dnes som prišla domov s Gruffalom . Možno ho poznáte, potuluje sa po lese a má hlad! Autorka Julia Donaldson a ilustrátor Axel Scheffler stvorili akési čudo, strašidelné, desivé zviera, s ktorým sa zoznamujeme postupne, po častiach. Presne tak, ako ho myška, hlavná hrdinka tohto príbehu, opisuje lesným zvieratám, ktoré ju chcú zjesť. Tu opíše ostré kly, tam zase rohy a divoké oči,  ale ilustrácie ho nezobrazia hneď celého, len po častiach. A preto sa zvedavosť a očakávanie stupňuje, až nakonie sa z toho vykľuje hrozitánska bytosť: V papuli ostré kly,    obrovské tlapy,     pár ostrých tesákov, sťa tiger d