Preskočiť na hlavný obsah

Gruffala sa každý bojí


Ako zabavím moje tri čertice práve teraz, aspoň na hodinku, kým nachystám večeru?

Našťastie sú deti po mne a knižky milujú. Nie všetky však kupujeme hneď, a tak keď v knižnici nájdeme novinky, zvyčajne si ich požičiame domov, aby sme si ich v kľude prečítali. Ak sa knižka osvedčí, kúpime si ju. A ak nie, som rada, že som zbytočne nevyhadzovala peniaze. 

Dnes som prišla domov s Gruffalom. Možno ho poznáte, potuluje sa po lese a má hlad!
Autorka Julia Donaldson a ilustrátor Axel Scheffler stvorili akési čudo, strašidelné, desivé zviera, s ktorým sa zoznamujeme postupne, po častiach. Presne tak, ako ho myška, hlavná hrdinka tohto príbehu, opisuje lesným zvieratám, ktoré ju chcú zjesť. Tu opíše ostré kly, tam zase rohy a divoké oči,  ale ilustrácie ho nezobrazia hneď celého, len po častiach.

A preto sa zvedavosť a očakávanie stupňuje, až nakonie sa z toho vykľuje hrozitánska bytosť:
V papuli ostré kly,  obrovské tlapy,   
pár ostrých tesákov, sťa tiger drápy.

Kolená s mozoľmi, na hlave rohy,   
hrčku má na nose, s pazúrmi nohy. 

Oči žlté, divoké, jazyk medzi zubami, 
celý chrbát posiaty špicatými ostňami.
 Keď sa myške svojimi rečami podarí vystrašiť líšku, sovu, či hada, teší sa, ako vďaka svojej fantázii a šikovnosti vyviazla z nepríjemných situácií. Príbeh vrcholí, keď nečakane stretne toho, ktorého si vymyslela, desivého Gruffala:
Čo som si zmyslela, 
to vskutku sa mi stalo.  
Niet už kam utekať,  
našiel ma Gruffalo!
Práve keď sme sa dostali k tejto časti a nevedeli sme, či sa smelej výmyselníčke podarí uniknúť aj Gruffalovi, to už mali dcérky oči na vrchu hlavy a trojhlasne, s ľahkou hystériou v hlase, sa ma pýtali, čo bude dalej. Sranda bola, že som to nevedela ani ja sama. :) Takže som si zakončenie príbehu užila rovnako ako ony. 

Príbeh preložil do slovenčiny Martin Gregor a sympaticky ho zveršoval. Vydavateľstvu Svojtka sa tak vydarila knižka oveľa viac, ako pred rokmi vydavateľstvu Enigma, lebo žiaľ, povedzme si úprimne, preklad Evy Preložníkovej bol kostrbatý a nemelodický. 

Samozrejme, že dcérky nevydržia dlho sedieť a rady sa do čítania zapájajú. Dvojičky bavia najviac nie sú úplne klasické knižky, ale tie, čo vydávajú otravné zvuky. No Gruffalo, kniha so zvukmi, na rozdiel od nej podobných a verte mi, máme s čím porovnávať, nie je vôbec otravná, ako by sa mohla zdať na prvý pohľad (a posluch). Niektoré zvyky sú hlboké, iné majú vyššiu tóninu, cinkajú, syčia, mrmlú. Našim najobľúbenejším sa stal obrázok prekvapenej žabky, ktorá nečakane nevydáva žabací zvuk, ale prekvapený výdych. A ešte myškino švŕkajúce bruško.  Takže ak pri čítaní sledujete piktogramy a deťom dovolíte stáčať zvukové tlačidlá, dokonale dokreslia atmosféru. Zhrnutie? Gruffalo od Svojtky je skvelá a zábavná knižka a dúfam, že si podobnú čitateľskú hodinku ešte zopakujeme. A teraz ma ospravedlňte, ideme si ju prečítať po šiesty raz.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, dru...

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d...

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľada...