Preskočiť na hlavný obsah

Jarné upratovanie (vyhodnotenie)

Ste úúúúžasné, žienky, ďakujem za všetky maily a fotky a rady, dnes som si ich znovu prešla a trochu preoganizovala detskú izbu. 


Keď začínajú dcérky rozhadzovať hračky, ale ešte nie sú úplne v švungu, vyzerá to asi takto. Ja viem, vidno ešte podlahu, ale ten ozajstný neporiadok som sa neskôr už hanbila odfotiť. Bolo to oveľa horšie, verte mi. :)

Otázka znela:  Ako máte uložené hračky a knižky?


Ja najradšej všetky hračule do jednej veeeeľkej, ale fakt veeeľkej škatule - u môjho vnúčika Mimiho - moje decká si už robia bordel vo svojich rodinách... ja si vystačím aj sama - dokážem tak rozbŕľať knihy na háčkovanie hračulí, že až... k tomu štósy knihobežiek...jáááááj - tak dnes pridáme snáď Mimiho neporiadok hrací domáci.” (Ivka)

Našťastie, nie sme jediní, kto dokáže za pár minút zahádzať podlahu. :) Ivka mi poslala fotku - corpus delicti svojho vnúčika:
„Mimiho neporiadok hračkový - takto ho dnes našla maminka - veeeľmi ticho bol - a to neveští nič dobré...:-) takže neporiadok na tretiu si neviem ani predstaviť”, píše Ivka.
Inak, aj ja používam škatule a krabice ako odkladací priestor. A veru nie som sama.

„Miška, pri deťoch nemôže byť poriadok. Ale snažím sa, aby ten neporiadok bol neorganizovane - podľa detí uložený v škatuliach. Raz za čas urobíme "čistky" kde sa deti rozhodnú, ktoré hračky darujú ďalej. Hračky, ktoré nechcú darovať, že si chcú odložiť pre svoje deti (aj také máme) putujú do veľkej škatule, mnohokrát zabalenej do fólie a odpočívajú v pivnici. Knihy sú v knihovničke.
Držím prsty... P.S. každá organizovane uprataná izba na mňa pôsobí sterilne, nezdravo. :)”  

(Milka)
„Knihy mam v zasklenej kniznici, takze tym padom je o prach postarane. Hracky mame v krabiciach a boxoch a len tie velke a lahko upratovatelne mame na policke.”

(adri266)

Áno, krabice sú aj moje obľúbené, ale len kým ich nakomplet nevyhádžu, lebo práve tá jedna lego kocka nie je nikde poruke... :)

Robiť poriadok pri deťoch je ako jesť makový koláč a umývať si pri tom zuby. Kým som nemala dieťa aj doma som knihy mala podľa žánrov a podľa abecedy, muž sa rehotal či choroba z povolania. Teraz ukladám knihy stále vyššie a vyššie, pretože najobľúbenejšou môjho syna je Za vudce a za vlast...a tak má dve poličky s vlastnými knihami, ktoré ustavične nosí po byte a ja na nich robím tanečné kreácie a snažím sa udržať v ústach všetky zuby. A na hračky sme dostali na vianoce taburetku otváraciu a každý večer ich hodíme dovnútra a ráno rozhádžeme po byte. :-)” (Ali cajazpalaca) 
Ale teraz poďme na rady, ako a čo upratovať. Mirka mala super nápad - všetky drobné predmety uložiť do uzatvárateľných šáčkov. Je to veľmi praktické, pretože sú priehľadné a tak sa rýchlo nájde, čo treba. Beriem si príklad, lebo hlavne na puzzle niečo potrebujeme.

Miška, mne vydrží doma poriadok cca dva dni a to mám počet detí 0. :) upratovanie/domáce práce zo srdca neznášam - považujem to za takmer zbytočnú robotu, lebo takmer vzápätí je zase bordel. ...no napriek tomu s nechuťou upratujem, ale nepretrhnem sa. jediné, na čo si potrpím, je moja knižnica - utieram z nej prach, zarovnávam knihy... a nepoteším ťa, ja ich mám radené abecedne. no pri knihách moje triedenie končí. pri ostatných veciach som rada, keď ich vôbec nájdem. :D” (Janka - Knihovníčkinsvet)

Knihy! Jasné, knižky máme v poličkách, v skriniach a aj na gauči... proste všade. :) Upratané je to len na chvíľu. (Na foto je len malá časť knižiek pre deti.)
No nevadí, prišla som na to, že sa neoplatí robiť si starosti s upratovaním hračiek, hlavne nech sa deti s nimi hrajú... 

A ideme na to losovanie. Napísalo mi šesť a veru by mi bolo ľúto neodmeniť vás všetky, takže posledná výhra bude bonusová. :)

Losujem náhodne písmena a čísla a mená... a víťazkám srdečne gratulujem!

A - 4 - Adri
B - 5 - Ivka
C - 2 - Janka
D - 3 - Ali
E - 1 - Mirka
a samozrejme bonus - Milka! :)

Kočky, napíšte mi, prosím vaše adresy do mailu (parvitas.mea@gmail.com). 






















Komentáre

  1. Ja nie som s šijacím strojom kamarát, takže som na tie drobnejšie hračky synovi do izbičky kúpila farebné plastové boxy z https://www.rajapack.sk/sacky-plastove-nadoby/boxy_C2080.html . hračky si do nich sám roztriedil, aby vedel, kde čo má a dokonca si aj sám upratuje. No sám... s mojou pomocou, ale snaží sa tiež :-) .

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, dru...

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d...

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľada...