Preskočiť na hlavný obsah

Koľko kníh je veľa kníh?


To upratovanie ma nejako moc chytilo. Ja viem, poviete si, švihnutá knihovníčka si teraz dala do poriadku všetky knihy - a viete čo? Máte pravdu! 
Upratala som si knižnicu. Vážne. Čestné slovo. Už bolo aj na čase. (Znovu. Aktualizované 29. 7. 2016)

Vlastne, ani by som nenazvala upratovanie kníh, ako skôr ich odloženie mimo manželov dohľad, t.j. do skríň - a to bolo ťažkééé - vlastne, zistila som, že nepotrebujem miesto na oblečenie, len na knihy. A na takú klasickú poličkovú knižnicu si budem musieť počkať ešte nejakých pár rokov, kým sa nám nafúkne byt. Kiežby sa to splnilo... Ale späť do reality. Ani ich nemám uložené podľa abecedy, zase až toľko švihýc nie som. Len som ich vybrala, zapísala - akože nech už nezabúdam - a zase nastrkala späť. Nakomplet. 

Spísané sú pekne a prehľadne do tabuľky v google dokumentoch. A komu sa chce čítať zoznamy, nech sa páči. :) Preto vás unudím len číslami - doma máme 1450 kníh, z toho je 1021 kusov najrôznejšej beletrie, 276 kusov detských knižiek, dokonca aj leporelá sú započítané a 153 odborných a populárno-náučných kníh (vrátane pár učebníc, príručiek, či kuchárskych kníh).
Mám kníh priveľa? Nemyslím si to. Ale už dlho som si hovorila, že by nebolo odveci ich spočítať. A aby som už nezháňala dvakrát tú istú knižku, potrebujem v tom mať systém (a papierový zápisník je beznádejný...). 

Je to ťažké, ale uznávam, že sa kvôli knihám nemáme už kam pohnúť... a  tak sa, s ťažkým srdcom, postupne sa knižiek zbavujem. Niečo ide do knihobežníka, niečo vymieňam, možno aj predám a niečo len tak posúvam ďalej... Poznáte tú hru, čo začala na sociálnej sieti? 

Knihomoli pozor! Nezdieľať, len kopírovať. Keďže „všetko je na internete", práve preto sa hľadá aspoň 6 dobrovoľníkov/čiek/ knihomoľov/iek na sociálny experiment s výmenou knižiek. Môžete byť hocikde na svete, čím ďalej, tým lepšie. Podelíte sa o knižku (kúpite/darujete svoju z poličky) a pošlete ju jednému človeku. Ako bonus dostanete veľa knižiek naspäť. Ak sa chcete zapojiť, pošlite mi správu a prepošlem vám info.” 

Áno, skúšam túto hru aj ja a poslala som dve knihy. Netuším, či aj mne niečo príde, ale kamoške už balíček dorazil, takže budem veriť.  Knižné prekvapenia môžu byť! Zapojili ste sa aj vy? (Ak to ešte len máte v pláne, ozvite sa a napíšte mi mail, poviem, čo a ako. :) )

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, dru...

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d...

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľada...