Preskočiť na hlavný obsah

Peter Newman: Tulák


Vydavateľstvo Host nevydáva totálne prepadáky, hovorila som si, keď som zbadala túto obálku. Krásna, že? Ale to je tak všetko. Prvá polovica bola o ničom a druhá to nič vysvetľovala. „Nič” je v tomto prípade synonymom zničeného sveta, so Slnkom ako zadok (na dve polky), s trhlinou v zemi, skadiaľ vychádzajú démoni a osem rokov otravujú Zem a terorizujú ľudí.

Tí sú v lepšom prípade cieľom útoku netvorov alebo ako ich potrava, alebo zmutujú na niečo podobné démonov, keďže sa „nakazia” (a nie, nie sú to zombie, tiež som sa zbytočne tešila), alebo slúžia ako materiál na stavbu tiel tých spomínaných príšer, alebo si berú ich duše... atakďalej. A áno, bojovali proti nim dajakí Anjelskí rytieri, ale ako vidíte, nie veľmi úspešne, lebo ich vplyv hlavne okolo Trhliny je zanedbateľný. 

Ale to by nebol príbeh o hrdinovi bez hlasu, ktorý sa stará o dieťa (meno a pohlavie sa dozviete až za veľa-veľa strán) a nevymení ho ani za jedlo, ani za nič iné! Proste Hrdina s veľkým. Ehm. Mečom. Toto nie je Conan, vážení, tu si hlavný hrdina nevrzne. Ani keď má čím mávať a pichať. Aj keď je okrídlený, vie komunikovať a má oči (áno, stále hovorím o meči). Tak, asi už chápete o čom to je, knižke sa s kľudom môžete vyhnúť. 

Ale ak ste ako ja, zaujíma vás, či sa to tam náhodou nepodobá Miévillovmu svetu (ušetrím vám čas - nie, nepodobá), či dieťa prežije (znovu si prečítajte to vyššie napísané o hrdinovi a už sa na to pýtať nemusíte), či sa niečo zmení/zmutuje/posunie ďalej... Proste ten chlap putuje (je to už v názve - Tulák, že?), putuje a putuje. Teda niekam sa posúva. Kapišto? Snaží sa. Občas musí aj bojovať, zraní sa, prípadne stretne (ne)priateľov, občas prebaľuje bábo, alebo ho kŕmi, nechá si strkať prsty do nosa, ťahať sa za vlasy. Idylka. Najfasa, ale ani to ma nedojímalo toľko, čo chúďa koza. Čo tá si prežila... Fakt, najsympatickejšia postava tam bola koza. 

Jáj, a ak niekto tuší, kde mal chlapík poschovávaných pri sebe toľko mincí, vo svete, kde už peniaze veľkú cenu nemali, dajte mi vedieť. Záverečný cieľ putovania je zaujímavý, trochu uletený, ale to je celá kniha. 
Čudujem sa, že ju ešte nikto neprevzal a nespravil z nej kvalitné RPG-éčko. Bavilo by ma to viac, ako čítanie. (Neverííííím, že som poslednú vetu napísala! :) )

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, dru...

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d...

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľada...