Preskočiť na hlavný obsah

Prenasledovaná


Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 

Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zbaliť?). Každopádne, kým sa neobjavil očarujúci sympaťák, nečakala som, že stretne aj lásku a bude si užívať chvíle pohody. Už som si myslela, že je začarovaná. :)  Takže ak niekoho zaujíma, či je v knihe romantika, tak áno a je jej dosť veľa. Na to, že neznášam zamilované esemesky, a z týchto odkvapával cukor už na prvý pohľad, prežila som to. Autorka použila takú zdravú mieru a vyvážila ľúbostný život a napätie.

Hlavná hrdinka však nemá vôbec pokojný život, lebo od začiatku jej sústavne niekto neznámy narušuje súkromie. Prvé stopy, že má od jej bytu kľúče niekto cudzí, vedome prehliada a pripisuje ich prepracovaniu (vytopený byt, šaty na inom mieste...) a nekontaktuje ani políciu. Neskôr ju však stalker začína prenasledovať oveľa intenzívnejšie, vyvoláva jej, posiela jej odkazy, až kým si nezmení číslo a nevymení zámku na dverách. Neustály strach a stres sa na nej podpíšu, je z nej len uzlíček nervov a vo vlastnom byte sa bojí aj tieňov. Prenasledovateľ ju začne sledovať už aj za bieleho dňa a vtedy zisťuje, že jej môže ísť aj o život. 


Rada by som povedala, že je to iba napínavý triler, ale v podstate mi to celé prišlo aj ako príručka čo je stalking a ako sa proti nemu brániť. Čo je fajn, lebo podobne ladené knihy som ešte od slovenských autorov nečítala. Zo zahraničných je to napríklad Kniha o tebe (Claire Kendal), alebo Slídič (Faye Kellerman), či Stalker (Lars Kepler). 

S Lilianou som sa ale nevedela stotožniť. Jej prístup k celej veci ma hrozne rozčuľoval, lebo jednotlivé príznaky stalkingu dlhodobo ignorovala, maximálne sa o nich porozprávala s kamoškami a jej jedinou obranou bol nožík na otváranie listov pod vankúšom. Žiadna polícia, ani snaha o vypátranie stalkera a zastavenie jeho výčinov. Záver síce identitu dotyčného objasnil, ale v podstate by som brala aj ráznejšie ukončenie.

Čo beriem ako ďalšie plus, je slovenské prostredie (mesto Hlohovec), a najmä to, že sa spomenuli aj iné typy mužov, či žien, ktorým sa treba vyhýbať. Na príklade Lilianinej kolegyne sa stretávame s flegmatickým manželom, čo svoju manželku zanedbáva a zároveň aj psychicky týra, jej chýba sex a tak si chce zvýšiť sebavedomie románikom. Alebo ďalší týpek, čo sa okolo Lily našťastie len mihol, bol frajer jej sesternice, žiarlivec a násilník a navyše sa ju pokúšal znásilniť, kým sesternica spala. Inými príkladmi boli sebecké a nepríjemné ženské charaktery (sebavedomá kolegyňa, mužolapka, všetečná suseda), ich prítomnosť napriek istej schematickosti, bola vítaným oživením románu.

Adeptov na nesympaťáka roka tam bolo teda viac, môžeme si vyberať, ktorý je naj, ja mám hneď tri kusy. :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d

Jarné upratovanie (súťaž #2)

Kto nemá rád sezónne upratovanie, ruku hore!  Ja sa silno hlásim. A aj tak každý rok je to presne to isté a neznášam to. Kedysi v praveku som sa s tým zabávala každé ročné obdobie. Neskôr som to zmenila len na sezónne upratovanie a vymieňanie šatníka - sezónne , t.j. letné a zimné a prechodné (jar+jeseň). Ale teraz už na to zvysoka kašlem a som rada, keď tesne pred Veľkou nocou stihnem vymeniť vianočné dekorácie za jarné a presuniem ľahšie veci dopredu a zimné bundy a čiapky odložím hlboko do skrine.  Veľké upratovanie teda nehrozí.  Za prvé, ak sú doma všetky tri kusy detí, tak je z každého upratovania velikánske. Ak nie sú doma, a ja akousi náhodou stihnem vymeniť oblečenie, alebo nebodaj aj umyť zem (okná počkajú, nechcem zbytočne ľakať vtákov, lebo stratia orientáciu), tento stav upratanosti trvá do prvého jedla (odhadom cca 10 minút od príchodu). Ale aby som sa len nesťažovala, baby majú rozdelené úlohy - jedna ukladá knižky, omaľovanky a ceruzky, druhá skladačky a