Preskočiť na hlavný obsah

Projekt "Tridsaťdňové knihobranie"

Som v blogovaní ešte len nováčik. Nemám tu žiadne špeciálne efekty, štýlové fotografie, a ani vychytávky ako je odpočítavanie dní, hodín a sekúnd, knižné bannery, reklamy, či upútavky a tak podobne. Za prvé - ešte to ani neviem robiť a za druhé - páči sa mi jednoduchosť.

Napriek tomu si rada čítam a prezerám nové knižné blogy a na jednom z nich ma zaujal projekt Třicetidenní knihobraní, ktorý vymyslela VeEee. Je to jedna z variácií typu "toto je moja naj- kniha" a ako správny knihomoľ to nemôžem nechať nepovšimnuté.

Po dobu tridsiatich dní tu v krátkosti predstavím vždy jednu knihu, ktorá sa bude týkať istej témy. Jedna téma bude na dva dni, čiže sa tu objaví 15 článkov. A aby to bolo zaujímavejšie, opísané knihy sa nesmú by sa nemali opakovať. Jednou z podmienok je tiež vlastniť knihu v papierovej alebo elektronickej verzii. A snáď sa mi podarí pridať aj fotodokumentáciu.

Začínam síce neskôr (oficiálny štart bol 1. júna /1. června 2013), takže sa pokúsim rýchlo dobehnúť zameškané, lebo už zajtra by som mala uverejniť 14-tu tému. Tu je zoznam tém tak ako ich navrhla VeEee a odkazy smerujú na moje články:

1. Kniha, ktorú nedám ani za milión
1.-2. 6. (som pozadu "iba"25 dní :) )
"vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou za nic na světě nedáte, i kdyby bylo potřeba zbavit se všech knih. Nemusí to být proto, že je vaše oblíbená, ale třeba vám jí věnoval někdo blízký, nebo je s podpisem, apod."

2. Kniha, ktorej absolútne nerozumiem
3.-4. 6. (meškám 23 dní)
"vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou doposud nechápete a máte pocit, že jí snad ani nikdy nepochopíte, a když už, tak to bude za hodně dlouhou dobu."

3. Kniha, ktorú by som mohla čítať stále dookola
5.-6. 6. (uverejňujem článok "len" o 22 dní neskôr)
"vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou můžete číst opakovaně, a přece jen vás neomrzí. Pokud možno napište, kolikrát jste již danou knihu přečetli."

4. Kniha, ktorá ma svojím koncom zodvihla zo stoličky
7.-8. 6. (článok uverejňujem "iba" o 20 dní neskôr)
"jsou knihy, kdy nás konec ani tolik nepřekvapí, ale pak jsou takové, kdy máme chuť umlátit autory pánví po hlavě. Vyberte jednu knihu, jejíž konec vám vyrazil dech, ať už v dobrém, nebo špatném."

5. Kniha, ktorého hlavný hrdina je absolútne nemožný
9.-10. 6. (dobieham resty a uverejňujem článok 27.6., čiže 18 dní po termíne... ach jo. škoda, že som na tento projekt nenatrafila skôr :( )
"ne ze všech hrdinů se musíme nutně posadit na zadek. Vyberte jednoho/jednu hrdinu/hrdinku z knihy, kterého/kterou nemůžete absolutně vystát."

6. Kniha, pri ktorej som sa naozaj červenala
11.-12. 6. (mínus 16 dní)
"s příchodem 50 Shades se roztrhl pytel s knihami plnými sexu. Je tu nějaká, klidně i 50 Shades, při které se opravdu červenáte?"

7. Kniha, ktorá ma naozaj rozplakala
13.-14. 6. (som pozadu "len" 14 dní)
"někteří autoři se snaží o srdcervoucí konce a některým se to opravdu povede. Jaká kniha upřímně rozplakala právě vás?"

8. Kniha, ktorú nemôžem dočítať do konca
15.-16. 6. (uverejnené 27. júna)
"kterou knihu z vaší knihovničky se vám prostě nedaří dočíst, ať se snažíte sebevíc?"

9. Kniha s najškaredšou obálkou
17.-18. 6. (uverejnené 27. júna)
"ne vždy se povede, co naplat, jaká kniha z vaší knihovničky má tu nejošklivější obálku?"

10.Kniha, která už vážne nevonia novotou
19.-20. 6. (uverejnené 27. júna)
"najde se nějaký stařeček, kterého uchováváte ve své knihovně a má za sebou už ty nejlepší roky?"

11. Najnovší prírastok v knižnici
21.-22. 6. (uverejnené 27. júna)
"jsme knihomolové, takže si kupujeme knihy. Jaký je váš nejnovější přírůstek v knihovně. Pokud jste si jich najednou koupili víc, platí ten, který je na účtence jako poslední :D. PS: nemusíte si nutně v tyto dny kupovat knihy, pokud byl váš poslední nákup v prosinci minulého roku, platí i tato kniha. Platí i dárky a vyhrané knihy!"

12. Kniha s najkrajšou obálkou
23.-24. 6. (uverejnené oneskorene, 27. 6.)
"tohle možná bude těžké, ale najděte ve vaší knihovničce knihu, která má podle vás tu nejhezčí obálku."

13. Kniha, ktorú si závidím
25.-26. 6. (uverejnené 27. 6. - mínus jeden deň)
"jsou věci, na které jsme hodně pyšní, mezi takové můžou patřit i knihy. Vyberte jednu, kterou si závidíte, se kterou se klidně i vytahujete."

14. Kniha, pri ktorej som sa bála o svoje zdravie
27.-28. 6. (uverejnené 28. 6. - hurrá, bude to načas!)
"při čtení které knihy z vaší knihovničky, jste se vážně báli o svoje zdraví? Kdy se vám srdce rozbušilo tak, že jste každou chvíli počítali s infarktem, ať už díky strašidelným, romantickým nebo jiným scénám."

15. Kniha, pri ktorej by som vážne ocenila pokračovanie (dotlač)
29.-30. 6. (uverejnené 29.6.)
"nakladatelé si s námi občas hrají. U které knihy nesmírně toužíte po nějakém tom pokračování a nebo po dotisku?"

Ak ste dočítali až sem, blahoželám a ďakujem za trpezlivosť. Zaujímajú ma vaše názory a tipy na knihy, takže uvítam každý príspevok, či reakciu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)