Preskočiť na hlavný obsah

Muži a vojna v knihách

Téma chlapská, vojnová. Po ženskej téme som chcela niečo málo povedať aj o druhej strane. O mužoch a druhej svetovej vojne sa toho popísalo veľa, nebudem tu vypisovať úplne všetko, ale len to, čo som v poslednej dobe čítala. Nevyhľadávam knihy s podobnou tematikou, no dostali sa mi do rúk knihy z Knihobežníka, kde sa popisovali osudy chlapcov, hlavných hrdinov v koncentračných táboroch. 

Bezosudovosť bola super kniha. Drsná a cynická, ale takým pohľadom tínedžera, ktorý si možno spočiatku ani nie je istý, či sa to, čo sa deje, deje práve jemu.

Maďarský autor Imre Kertész získal Nobelovu cenu v roku 2002. Základom tejto autobiografickej knihy sú aj jeho vlastné spomienky na Osvienčim a Buchenwald, kde bol väznený ako 15-ročný...
„ ... prečo nechcete uznať, že keď jestvuje osud, nie je možná sloboda, no keď je sloboda, pokračoval som čoraz rozohnenejšie, tak nejestvuje osud, a vtedy - zastavil som sa, ale iba aby som sa nadýchol - vtedy sme osudom my sami...”
Predstavte si, že máte 15 rokov a len objavujete svet, spoznávate dievča a svet dospelých ide tak trochu mimo vás... Okolo zúri vojna, no vás sa to týka len veľmi málo, študujete na gymnáziu, lúčite sa s otcom, ktorý musí odísť a všetko beriete akosi z odstupu. Taký ten tínedžerský postoj, až cynizmus. Žltú hviezdu beriete ako niečo, čo je dané, keďže ju treba vidieť, tak ju neskrývate. A takisto aj zaradenie do práce. Dochádzate s ostatnými mladými chlapcami z mesta. No a potom príde ten zláštny deň, keď vás spolu s ďalšími vydelia z autobusu a nechajú čakať, potom odvedú k železnici, zavrú do vagóna a odvezú do tábora. Na koncentračný tábor sa nedá zvyknúť. No aj tak v ňom dokážete nájsť niečo krásne. Zdá sa to ako sen, zlý sen, no hlavný hrdina sa len sústredí na ďalší krok a na ďalší a ďalší a túžba žiť ho posúva ďalej. 
Rozšírenú recenziu môžete nájsť aj na portáli čítaj.to.

Trochu z iného súdka je kniha Nahý medzi vlkmi od Bruna Apitza. Anotáciu som si požičala z popisu na Goodreads. Do jedného z najneľudskejších koncentračných táborov - Buchenwald - sa v marci 1945 dostane malý trojročný chlapček, ktorého po evakuácii Osvienčimu doniesol v kufri poľský väzeň. Poliak nie je otcom dieťaťa, ujal sa ho iba po smrti matky a otca, ktorí zahynuli v osvienčimskom tábore, kde sa dieťa narodilo. Jeho príchod znamená pre tábor veľké nebezpečenstvo. Je už tesne pred koncom vojny, väzni očakávajú slobodu, ktorá však môže priniesť i smrť. Ide o to nevydávať zbytočne napospas ľudské životy, neprezradiť odbojové skupiny, ktorých inštruktor sa práve ujal dieťaťa. Väzni riešia dilemu: poslať dieťa von z tábora, kde mu hrozí smrť, alebo sa ho ujať a vystaviť seba a ostatných nebezpečenstvu smrti. 
Skutočne náročná téma, dilema, či majú zachrániť malého chlapčeka, alebo ho prezradiť a vydať na smrť? A tie obavy, či ich neprezradí niekto iný, som im veru nezávidela... 
Myslela som si, že ma knižka dojme, že budem fandiť väzňom (a teda áno, skutočne som im držala palce), ale celkový dojem po dočítaní bola len úľava, že sa to celé utrpenie skončilo. 

Chlapec v pásikavom pyžame ma dojal úplne najviac. John Boyne vie písať a to, čo vytvoril, je jeden srdcervúci príbeh o tom, čo sa dialo v Nemecku z pohľadu dieťaťa. Postupne sa deväťročný Bruno na potulkách dostáva k plotu a napätie rastie. Posledných pár strán je veľmi dramatických. Odporúčam, jednoznačne odporúčam. 

K podobným témam by sa hodili aj Karikove knihy Na smrť I a Na smrť II. Pridávam si ich do zoznamu kníh na prečítanie. Nachádza sa tam už aj Mesto zlodejov a Zápisky odstřelovače. Určite sa však chcem vyhnúť knihe Pomaľované vtáča. Viete mi odporučiť ešte niečo iné a zaujímavé na tému Muži a druhá svetová vojna?


Komentáre

 1. Davam este do pozornosti knihu Laskave bohyne od Jonathana Littella - pisane z pohladu nacistickeho dostojnika SS.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, už som ju mala raz požičanú, ale nestihla som ju dočítať (nečítala sa práve ľahko)

   Odstrániť
 2. Možno aj Pianista a Schindlerov zoznam. Ja som iba videla knihy, ale dobrý pocit som nemala. Ja vojnu som v práci iba skladala a vykladala, ale čítať som nedokázala. Inak tam toho bolo mrte kníh :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pianista má teraz vyjsť v novom vydaní (vydavateľstvo Premedia), film bol úžasný a kniha bude určite tiež.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)