Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, ktorú by som mohla čítať stále dookola - Tridsaťdňové knihobranie (3)

Pokračujem v Knihobraní. Už pri prečítaní zadania "vyberte jednu knihu ze svého aktuálního stavu knihovničky, kterou můžete číst opakovaně, a přece jen vás neomrzí. Pokud možno napište, kolikrát jste již danou knihu přečetli" mi bolo jasné, že to bude kniha od Terryho Pratchetta. Ale vybrať iba jedinú je ťažké, pretože zo série Úžasná Zeměplocha ich milujem všetky.

Momentálne sú však moje najobľúbenejšie diely tie s Nočnou hliadkou a Samuelom Elániom. Stráže! Stráže! som prečítala len asi 3x. Je to o tom, že v meste Ankh-Morkpork, ktoré nemá na Zemeploche obdoby, sa objaví bájny tvor - drak a mesto, resp. jeho predstavitelia na to reagujú sebe vlastným spôsobom. Knihovníkovi z magickej knižnice Neviditeľnej univerzity sa stratí kniha, ktorou to všetko začína... A nechýbajú tu ani tajné spolky, bohatá chovateľka bahenných dráčikov, rozzúrený dav a odvážni (a iní) policajti. Je to mix skvelej zábavy, akurát na letné čítanie. Jednoznačne odporúčam.

Komentáre

  1. zadnyho TP jsem jest necetla, stydim se a chtela bych to napravit :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. To ma teší, že to chceš vyskúšať. Možno by ťa mohli zaujať časti, kde sú v hlavných úlohách čarodejnice (Soudné sestry, Čarodějky na cestách a i.) alebo Smrť (Mort, Otec prasátek, Sekáč). Úprimne, mňa nebavili prvé dve časti. navyše nevadí, ak to budeš čítať aj mimo poradia :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)