Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, ktorá ma naozaj rozplakala - Tridsaťdňové knihobranie (7)

Knihobranie s témou číslo 7 - kniha, ktorá ma naozaj rozplakala. "Někteří autoři se snaží o srdcervoucí konce a některým se to opravdu povede. Jaká kniha upřímně rozplakala právě vás?"

Zásoba vreckoviek je nachystaná preventívne ku každej knihe. Odkedy som mamou, tak ma vedia 
rozcitlivieť aj úplné prkotiny (ako napríklad zabudnutá sponka Seniorky vo vrecku, alebo odhryznutá záložka - made in Dvojbodky). A keď je v knihe dojímavá scéna, tak jednoducho plačem ako dážď. Kdekoľvek. Kedykoľvek. Neviem si pomôcť, bez zábran, či rozpakov (tie prídu neskôr). Prosím, nedávajte mi čítať smutné knihy. Prípadne mi ich zakážte čítať vonku. Lebo kto má stále nosiť tie kvantá mokrých vreckoviek. Navyše, ľudia okolo mňa sú zvyčajne vyvedení z miery, keď sa v závoji sĺz potácam s očami ako angorák. A do tretice, odnáša si to vždy oplakaná kniha. Okrem opisov stretnutí slzy spustí aj lúčenie, narodenie detí, smrť, zaláskovanie, listy... proste všetko možné aj nemožné. Samozrejme, je ich kvantum, spomeniem len zopár: Na vine sú hviezdy, Kam zmizla Aljaška (obe J. Green), Anna zo Zeleného domu (presnejšie jej posledná časť Annina dcéra Rilla) (L. M. Montgomeryová), Ríša slnka (J. G. Ballard), Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko (J. S. Foer), Malý strom (Forrest Carter) alebo P.S. Milujem ťa od Cecelie Ahernovej.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ročná výzva 2016 (MK)

K tejto výzve som sa dostala náhodou a nie cez blogy. Mamičky na Modrom koníku v skupine Všetko o knihách sú zlaté a moja krvná skupina, keďže knihy milujú. :) Nanulik vymyslela výzvu, kde je ku každému mesiacu priradená jedna téma. Nezáleží, či sa zapojíte s jednou, alebo viacerými knihami, ide hlavne o inšpiráciu, keď neviete, čo čítať...
Výzvu som na MK označovala neporiadne, a tak som si teraz, pri jej dopísaní vypomohla so zoznamom kníh z Goodreads.

Január - slovenskí spisovatelia
Nedávno som si kúpila kniku od Veroniky ŠikulovejMedzerový plod, takže voľba je jasná. Knihy od Slovartu mám rada, ale s touto autorkou ešte čitateľskú skúsenosť nemám. Autorka je knihovníčkou, a tak tajne dúfam, že to bude skvelé čítanie, že bude mať niečo načítané a že bude vedieť písať. Dušan Dušek o nej hovorí, že sa najedla kaše života a teraz nám o tom rozpráva. Farebné rozprávanie o živote a o citoch a o mame.  Dočítané. Dojímavé... A musím povedať, že aj vtipné.  Veronika Šikulová píše tak, že má…

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)