Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, ktorú nemôžem dočítať do konca - Tridsaťdňové knihobranie (8)

Ôsmy diel knihobrania má názov Kniha, ktorú nemôžem dočítať do konca. "Kterou knihu z vaší knihovničky se vám prostě nedaří dočíst, ať se snažíte sebevíc?"

Vždy mám rozčítaných viac kníh. Striedam ich podľa nálady - niekedy mám chuť na niečo sci-fi, alebo fantasy, inokedy na súčasnú prózu, na detektívku, alebo niečo úplne odlišné. Ak ma príbeh pohltí, tak knihu málokedy odkladám a venujem jej všetok voľný čas, keď deti spia. Iné čítam aj pár dní, či niekoľko týždňov. Priznám sa bez mučenia, istý čas to bola známa slovenská klasika Dom v stráni od Martin Kukučína. Viem, že som ju nakoniec preletela aspoň rýchlym čítaním (naschvál nehovorím, že efektívnym, lebo si z toho veľa nepamätám). Potom som sa zase trápila s Emily Brontëovou a jej Búrlivými výšinami (Heathcliff! Kathy! Heathcliff! Kathy!  a tak dookola). Teraz bojujem s niektorými knihobežkami z projektu Knihobežník. Ale tie mi nepatria, takže vyberám niečo z toho, čo sa mi doma na poličke "suší" už dlho...


Michael Ondaatje: Divisadero - zatiaľ mám za sebou len pár strán, takže sa nevyjadrujem.
Tim Davys: Amberville - je gangsterka s plyšákmi v hlavnej úlohe. Je to buď úplne geniálna, alebo úplne strelená kniha. Poviem, keď ju raz dočítam. 
A treticu "sušienok" uzatvára Susanna Clarková a jej kniha Jonathan Strange & pan Norrell. Je fascinujúca. Ale akosi ma to prestalo baviť. Aj keď do konca ostáva len posledných cca 200 strán. Musím sa prinútiť to dočítať, lebo chcem vedieť, ako to skončí... Aké sú vaše knižné "sušienky"?
aktualizované 30. 3. 20124
Kniha Jonathan Strange & pan Norrell je dočítaná a je perfektná! Nechápem, že mi to tak dlho trvalo. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)