Preskočiť na hlavný obsah

Keď jazero, tak Vongozero

"Rusko sužuje epidémia. Poslednou nádejou je zamrznuté Vongozero." 
Podľa obálky (pohľad z móla na zamrznuté jazero, les a krvavý nápis nad tým všetkým) a bez prečítania obsahu som si predstavovala, že to bude len nafúknutá katastrofa vo veľkých rozmeroch, nejaká dystópia, či kniha o apokalypse, akých je teraz kvantum, proste davové šialenstvo v Rusku a tak. Potom mi napadlo, či to nebude niečo ako "cesta života" cez zamrznuté Ladožské jazero, kadiaľ počas 2. svetovej vojny dopravovali potraviny do vyhladovaného mesta. Je to však úplne inak...

Jana Vagnerová napísala príbeh, ktorý som prečítala so zatajeným dychom. A bála som sa. Naozaj. Uveriteľne. Dostal sa mi pod kožu ako mráz. Stotožnila som sa s hlavnou hrdinkou, lebo sa mi nepodarilo udržať si odstup. Aňa mala dieťa, chápete? Aj keď odrastené. Chápala som ju ako matku matka.
Autorka túto knihu písala ako svoj blogový denník v čase, keď sa krajinou šíril vírus H1N1. Podobný scenár sa mi vidí celkom pravdepodobný. Že ľudia najprv neveria, že epidémia je až v takom ničivom rozsahu, a potom sa snažia prežiť, ujsť pred ňou a zachrániť seba a svojich najbližších. Poznáte to, keď vás kniha dostane prvou vetou? Vongozero začína takto...
"Mama zomrela v utorok sedemnásteho novembra."


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)