Preskočiť na hlavný obsah

Dopis do ticha

Nedávno som dočítala Dopis do ticha a kniha vo mne stále doznieva. Autorom je Zdeněk Hanka (vl. menom Zdeněk Šťastný) a jeho knihy ma bavia stále viac a viac. Témy, ktoré rieši, sú vážne, plné rôznych etických, sociálnych, či spoločenských problémov od lekárskej etiky, duševného zdravia, až po partnerské vzťahy.

Kniha vyšla v elektronickej forme, takže som si ju brala som sebou všade. Jej forma je zaujímavá, pretože príbeh je prerušovaný nielen korešpondenciou, ale aj fotografiami. Listy, ktoré sú adresované veštici, akoby predznamenávali budúce udalosti, ale ich pisateľ odmieta metafory a berie všetky predpovede úplne doslovne.

Druhou rovinou je samotný príbeh osudovej lásky a vášne, ale aj ich tragédia. Aj keď neveru v románoch neobľubujem a podobné príbehy cielene nevyhľadávam, tu som chápala oboch zamilovaných. Bolo to také ľudské. Súcitila som aj s Lindou, aj s doktorom Langom. Ich vzťah bol najprv iba pracovný, ale postupne prerástol v niečo silnejšie. Detská zdravotná setra a lekár je možno klišé, ale autor pozná prostredie, takže som mu uverila úplne všetko. Tak som im celý čas držala palce, aj keď som tušila, že to svadbou asi neskončí.
A koniec ma prekvapil. Príbeh plynie spočiatku pomaly, ako rieka, ale na konci, na konci čaká vodopád... A pokojne si nachystajte aj vreckovky, je to dojímavé.
Možno jediná vec, ktorá ma zarazila, boli slušné a veľmi pokojne (a logicky) reagujúce ženské postavy (najmä manželka, kolegyne). Aj keď to, že sa nesprávali ako sliepky, bolo super, napriek tomu boli priveľmi dokonalé (ako z knihy). Alebo je to projekcia ideálnej ženy :). Každopádne, ich logika a aj spôsob reči je veľmi podobný, občas sa mi zdalo, že hovoria ako jedna a tá istá osoba. Knihu však odporúčam a určite si od Hanku prečítajte aj iné knihy (napr. Hodvábny řetěz).

Komentáre

  1. Pěkná recenze, o knize jsem ještě neslyšela, ale zní zajímavě, dávám si na seznam, ráda bych dohnala mezery v českých autorech :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ročná výzva 2016 (MK)

K tejto výzve som sa dostala náhodou a nie cez blogy. Mamičky na Modrom koníku v skupine Všetko o knihách sú zlaté a moja krvná skupina, keďže knihy milujú. :) Nanulik vymyslela výzvu, kde je ku každému mesiacu priradená jedna téma. Nezáleží, či sa zapojíte s jednou, alebo viacerými knihami, ide hlavne o inšpiráciu, keď neviete, čo čítať...
Výzvu som na MK označovala neporiadne, a tak som si teraz, pri jej dopísaní vypomohla so zoznamom kníh z Goodreads.

Január - slovenskí spisovatelia
Nedávno som si kúpila kniku od Veroniky ŠikulovejMedzerový plod, takže voľba je jasná. Knihy od Slovartu mám rada, ale s touto autorkou ešte čitateľskú skúsenosť nemám. Autorka je knihovníčkou, a tak tajne dúfam, že to bude skvelé čítanie, že bude mať niečo načítané a že bude vedieť písať. Dušan Dušek o nej hovorí, že sa najedla kaše života a teraz nám o tom rozpráva. Farebné rozprávanie o živote a o citoch a o mame.  Dočítané. Dojímavé... A musím povedať, že aj vtipné.  Veronika Šikulová píše tak, že má…

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)