Preskočiť na hlavný obsah

Knihobežník (1): Keď sa knihy rozbehnú do sveta

Radi čítate knihy a milujete hry? Napríklad taká schovávačka. Teraz v lete je skvelý čas na oboje. Teda, ja to praktizujem celý rok; zobrať knihu a zašiť sa niekde v našom malom byte pred dcérkami, ktoré vyzbrojené hrebeňmi a kefami a sponkami a gumičkami mi chcú vytrhať učesať aj posledných päť vlasov. Plán je, čo najtichšie prevracať stránky.

Ale spojiť čítanie so schovkou a hľadaním môžete aj ako knihobežníci. Knihobežník je hra určená pre čitateľov všetkých vekových kategórií, ale hlavne pre tých, čo vedia čítať, že. A ak máte prístup na internet, neváhajte a zapojte sa. :) 

Projekt spustilo kníhkupectvo Martinus pred štyrmi rokmi, odvtedy knihobežky precestovali vyše milión kilometrov. 
Je to niečo ako knižný geocaching, bookcrossing a putujúca knižnica v jednom. Každá kniha má na obálke červenú nálepku, podľa ktorej zistíte, že je to knihobežka, že patrí do projektu. Na vnútornej strane obálky, alebo na predných stranách knihy nájdete ďalšiu, bielu nálepku s ID kódom a heslom, ako aj s informáciami, čo s knihou ďalej robiť. 
Každá kniha má aj svoj profil na stránke www.knihobeznik.sk alebo www.knihobeznik.cz (áno, je už aj česká verzia). Ako čitateľ si tam môžete založiť konto a písať si svoj knihobežnícky denník, zaznačiť miesto nájdenia každej jednej knihobežky, aktuálny stav knihy (aká je zničená, že chúďa zmokla), pridávať fotografie, skrátka doplniť knižný príbeh tým, že ju čítate, píšete hodnotenia a recenzie (podobne ako na goodreads), zoberiete si svoje knihobežky na cesty, aby si aj ony užili cestovateľskú horúčku, oblejete ich vodou, keď sú smädné, alebo je im teplo (alebo to posledné radšej nie, to sa mi stalo len raz a omylom). 

Priznám sa, zapojila som sa už dávno na začiatku a odvtedy ma to nepustilo. Bola to zábava aj adrenalín - nájsť/schovať knihu tak, aby si to nikto cudzí, kto o projekte nič nevie, nevšimol. Knihy, ktoré som našla, boli rôznych žánrov a hlavne ich bolo málo, tak som si povedala, že nebudem medzi nimi robiť výnimky a budem ich čítať doradu. Takto som sa dostala ku titulom, po ktorých by som sama určite nesiahla. Teraz si už aj vyberám, lebo predsa len sa nedá čítať všetko.

Registrovať môžete aj svoje vlastné knihy. Ale o tom v ďalšom článku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)