Preskočiť na hlavný obsah

Knihobežník (2.): Podaj ďalej, nevracaj

Tak fajn, už mám svoju prezývku a svoje konto (knihobežník je úplne zadarmo a pridať sa môže každý). Na mape som však žiadne voľné knihy nenašla, ale chcem čííííítaaaať! A mať nové odznačiky, juch! Aj keď len virtuálne. Čo teraz? Keby som vedela kresliť vývojové diagramy, jeden by ste tu mali:
- Mám doma nejaké knihy naviac a venujem ich do projektu? - Venujem. - Nemám doma nijaké knihy naviac? - Kúpim ich. Alebo mi ich niekto daruje. - Zapíšem ich ako knihobežky. - Budem otravovať už čítajúcich knihobežníkov z okolia, nech mi posunú tie ich, keď dočítajú, lebo ich majú mrte a nepodelia sa a nepodelia? (Tu si vstupujem do svedomia aj ja, vidíte k čomu som sa dohnala? K výčitkám.) - A prečo nie, možno pricestuje balíček kníh poštou. - Ale kým nejaké knihy prídu, tak pridávam vlastné... a potom sa to zase opakuje.

Ako pridávať knihy je podrobne rozpísané a ukázané, ale pre názornosť ešte raz (a vôbec to nesúvisí s tým, že my, trojdetné mamy, zvykneme opakovať veci viackrát ako len tri razy), lebo do tretice je všetko najlepšie.
Ingrediencie: 

- knihy - čím je ich viac, tým lepšie, ale čím sú novšie, tým viac ich treba pokresliť, aby si ich nik neprivlastnil,
- s tým súvisia aj perá - červené, modré, čierne, strakabarkavé, na farbe nezáleží, proste aké vytrhnete holubom na námestí alebo deťom z teplákov (Ema sa hrala na páva), hlavne nech píšu,
- nálepky - červené obalové a biele kódové/identifikačné
- ak sa vonkajšia, či vnútorná nálepka nedá vytlačiť na nálepkový papier, tak stačí obyčajný klasický, ale potrebujeme potom aj lepiacu pásku a lepidlo.

Postup 
1. Lepí to! Čiže prilepiť všetko, čo sa lepiť dá, aby bolo jasné, že ide o knihobežku:

- papierovú snímateľnú obálku dať z knihy úplne dolu, alebo prilepiť a prípadné info o autorovi, alebo o obsahu vystrihnúť a vlepiť dovnútra knihy,
- na obálku prilepiť červenú dlhú nálepku Prečítaj ma a pošli ďalej!
- na vnútornú stranu knihy, alebo na protititul prilepiť nálepku s ID kódom a heslom (biela s červeným rámčekom)
- ak všetko matlám lepidlom a lepím obyčajný (kľudne aj čierno-biely) papier, tak občas treba použiť na spevnenie aj lepiacu pásku, inak to ide pri prvom otvorení knihy všetko veľmi ľahko dolu... viem, o čom hovorím, mám doma tri neúnavné testerky.


2. Autogram prosím!
Dozadu sa podpíšte klasicky ako v učebniciach - meno (prezývka), mesto, stav knihy v %.
A aby sa predišlo predávaniu knihobežiek (ako to bolo nedávno na mimiaukciách a FB burze kníh), navrhujem, aby sme do knižiek písali na s. 17 a na predposlednú alebo poslednú stranu text "www.knihobeznik.sk" a "ID a heslo knihy", najlepšie neprehliadnuteľným červeným perom, alebo fixkou.
 Občas, keď mám čas, tak tam píšem akýsi úvod pre budúcich čitateľov. Hovorím si, možno keď ľudia uvidia, že je to "počmáraná" kniha, tak sa ju nepokúsia ponechať si ju. Alebo predať. A ak aj hej, tak verím, že si vstúpia do svedomia a zaregistrujú ju. Nech sa nestratí...

3. Podaj ďalej, nevracaj! 
Knihobežka je prečítaná, onálepkovaná, podpísaná a aj ohodnotená. Teraz je najvyšší čas ju niekam schovať. A uvoľniť aj na webe, aby knihobežníci vedeli, kde ju hľadať. Alebo odovzdať čítaniachtivému závislákovi priamo - osobne, alebo po dohode aj poštou.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)