Preskočiť na hlavný obsah

Pravda o afére Harryho Queberta

"Životu dávajú zmysel dve veci: knihy a láska."
Harry Quebert je veľmi známy spisovateľ a jeho román Korene zla je povinným čítaním na školách. Získal mnohé ocenenia a je fakt slávny. Už roky však žije sám. Jeho jediným priateľom je jeho bývalý študent Marcus Goldmann, ktorého naučil, ako sa boxuje, ako padať a prehrávať, a aj ako sa píšu knihy, a že byť úžasným, nie je všetko. A bude ho učiť aj ďalej - ako prekonať tvorivú krízu, komu veriť, a kde je pravda zakopaná.
Harry je spisovateľ, ktorému raz na dvore pri presádzaní kvetov vykopú mŕtvolu dievčaťa. Dievčaťa, ktoré zmizlo pred tridsiatimi troma rokmi, a ktoré bolo pochované s rukopisom knihy. Harryho knihy.
Harry je zničený spisovateľ, lebo sa priznal, že mal s dievčaťom vzťah. Ona mala 15 rokov, on 34. Je to jeho dávno stratená láska - Nola.
Jediný, kto verí v jeho nevinu, je Marcus. Púšťa sa do pátrania a chce očistiť Harryho meno. A tak vzniká kniha Pravda o afére Harryho Queberta.

Dobre, tu fajn základ pre detektívku, pre ľúbostný príbeh, pre akciu a spoločenské vzťahy. Ale v podstate ide o knihu o knihách, o písaní a o spisovateľoch a o celej plejáde postáv súvisiacich s literatúrou. O vydavateľoch, literárnych agentoch a najatých tieňových pisálkoch, ghostwriteroch, ktorí píšu texty namiesto známych autorov, čo nestíhajú písať, o sekretárkach, o knihovníkoch,  o bežných čitateľoch a o všemocnom literárnom trhu, o reklame (a že predáva nielen sex, ale aj politika).
Na začiatku každej kapitoly sú rady, ktoré dával Harry Marcusovi. Tie si môže vziať za svoje úplne každý (nielen začínajúci) spisovateľ. Čím začať, ako pokračovať, prečo písať. A že či je človek spisovateľom, to mu potom povedia iní.
"Dobrá kniha je dobrá vtedy, Marcus, keď nám je ľúto, že sme ju dočítali."
"...každý zápas, ako aj každý román, môže byť posledný." (a podobné perly)
Marcus sa nevzdáva. Pátra, aby napísal pravdu. Román, ktorý je obhajobou Harryho života, je zároveň svedectvom jeho lásky k Nole. Je viacvrstvový, čitateľ sa pohybuje v čase, v záplave listov a odkazov, v spomienkach a domnienkach. Máte predstavu? Dobre, tak si to trochu rozťahajte a zamotajte.
Dej ma nenudil, lebo som si dopredu predstavovala, ako sa to môže skončiť. Zakaždým prišla nová postava s novým dôkazom, alebo s novou informáciou, ktorá osvetlila pôvodné fakty ale z iného uhla. Ale pravda je, že chlapec vie písať. A vie písať veľa.

Nečudujem sa, že autor Joël Dicker, získal za tento svoj román kopu ocenení. Ja ho oceňujem tiež. Ale na druhej strane, je to kniha, ku ktorej sa vracať nebudem. Záhada je rozriešená, pohnútky vysvetlené, spravodlivosť nastolená.

Ale hlavným dôvodom, prečo si túto knihu budem pamätať, nie sú mottá, ktoré si môžete zapísať do čitateľských denníčkov. Je tu pár vtipov a úsmevných scén. Napríklad, kde si Marcusova matka zo synových odpovedí si domýšľa úplne niečo iné ("Mama, choď preč!" "Chceš si uľaviť?"). Dostala ma aj situačná komika, kde manželia, ktorí sa snažia zachrániť z ich pohľadu nevydarený susedský obed (zásnubnú párty) prekvapivým vyhlásením o kúpe televízora/o rakovine. Viem si to predstaviť aj sfilmované. Alebo nadšenie literárneho agenta o možnej smrti autora (ako reklamný ťah to ozaj nemá chybu :) ). Bolo tam toho ešte viac, ale nechcem prezrádzať. Je to ako objavenie nečakanej sladkosti, tak si to vychutnajte.
A ozaj, bodku za všetkým robí venovanie v závere knihy. Milujem podobné ukončenia!
Autenticita je potvrdená. Či spochybnená?

P. S. Ak ste Pravdu o afére Harryho Queberta čítali, podeľte sa s dojmami, čím Vás kniha zaujala, prípadne, čo sa Vám na nej páčilo/nepáčilo.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)