Preskočiť na hlavný obsah

Prečo som nad touto knihou zaspala?

Máte knihy, ktoré vás jednoducho prinútia zavrieť oči? 

Teraz nemyslím tie desivé, kde oči zatvárate pred hrôzami, čo sa v nich opisujú. Tam mi zatvorenie očí nepomôže, lebo tie obrazy si predstavujem aj so zatvorenými očami (aj keď nechcem). A navyše je to oveľa horšie. Bujná fantázia je v tomto prípade len na škodu.
Mám teraz na mysli také tie nudné knihy. Ktoré keď čítate, čítate, zrazu tma, a po chvíli (dvoch hodinách!) sa zobudíte s odtlačkom hrany na líci. Kniha je naozaj nepohodlný vankúš...

Bettina Beliz napísala knihu Ukradnuté sny. Nie žeby mi nedala spávať. Práve naopak. Uspávala ma. Prvých 160 strán je nuda. Asi ako nemecké romantické filmy, tiež plno zelenej prírody a pocity postáv rozplizle rozťahaných... správne, aj pri podobných filmoch som zaspala.

Hlavná hrdinka Ellie polovicu času prespala, alebo nespala, plakala, alebo sa snažila slzy potlačiť. A niekedy aj všetko dokopy. Jedla, alebo bola hladná, chodila do školy a nezapadala... Typická puberťáčka. Ale kto by taký nebol, keď sa rodičia z rušného mesta presťahujú do zapadákova. 

Všetko sa zmení, keď ju počas búrky zachráni neznámy cudzinec. Jasné, princ na bielom koni! Colin je neprívetivý a chce ju od seba odplašiť. Hádajte, čo mladá spraví? Správne, bude doliezať a snívať ďalej. Práve to posledné by si mohla aj odpustiť, lebo sny sú to, čím sa objekt jej záujmu živí...

Nečakajte jasné rozuzlenie. Kniha má ešte dve pokračovania, takže ako typický prvý diel trilógie, len vás dostane do deja a navnadí na ďalšie časti. V závere knihy sa dej rozbehne, ale stále mám pocit, že väčšina postáv hrá mŕtveho pavúka. Dvojrozmerné postavy rodičov a priateľov hlavnej hrdinky mi vadili ešte viac, ako nedotiahnuté línie. Počítanie stratených vecí mi prišlo vtipné, ale potom sa rozplynulo do stratena, a takisto aj načrtnuté témy, týkajúce sa minulosti rodičov a najmä ich súčasného života. 
Život nočných môr (konkrétne tohto jedného „moriaka“) je pomerne zaujímavý, hlavne keď sa okolo neho tmolí dievčina, ktorá nie je úplne obyčajná narkoleptička, ale aj trpí najrôznejšími fóbiami... Ale čo všetko človek musí pretrpieť, kým sa o nich dočíta a príbeh sa ukončí (ja viem, viem, ďalšie dve časti). Bezsenné noci ma nečakajú, ale ak sa mi dostane do rúk pokračovanie a nezaspím pri ňom, dám vedieť.  

Komentáre

  1. Výborná recenze :) Tuhle knihu jsem si právě koupila ve slevě v Levných knihách, tak snad mě nezklame a budu z ní mít nějakou raodst :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem a odporúčam nadopovať sa kávou a napíš recenziu, rada si ju potom prečítam :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)