Preskočiť na hlavný obsah

Jarné upratovanie (vyhodnotenie)

Ste úúúúžasné, žienky, ďakujem za všetky maily a fotky a rady, dnes som si ich znovu prešla a trochu preoganizovala detskú izbu. 


Keď začínajú dcérky rozhadzovať hračky, ale ešte nie sú úplne v švungu, vyzerá to asi takto. Ja viem, vidno ešte podlahu, ale ten ozajstný neporiadok som sa neskôr už hanbila odfotiť. Bolo to oveľa horšie, verte mi. :)

Otázka znela:  Ako máte uložené hračky a knižky?


Ja najradšej všetky hračule do jednej veeeeľkej, ale fakt veeeľkej škatule - u môjho vnúčika Mimiho - moje decká si už robia bordel vo svojich rodinách... ja si vystačím aj sama - dokážem tak rozbŕľať knihy na háčkovanie hračulí, že až... k tomu štósy knihobežiek...jáááááj - tak dnes pridáme snáď Mimiho neporiadok hrací domáci.” (Ivka)

Našťastie, nie sme jediní, kto dokáže za pár minút zahádzať podlahu. :) Ivka mi poslala fotku - corpus delicti svojho vnúčika:
„Mimiho neporiadok hračkový - takto ho dnes našla maminka - veeeľmi ticho bol - a to neveští nič dobré...:-) takže neporiadok na tretiu si neviem ani predstaviť”, píše Ivka.
Inak, aj ja používam škatule a krabice ako odkladací priestor. A veru nie som sama.

„Miška, pri deťoch nemôže byť poriadok. Ale snažím sa, aby ten neporiadok bol neorganizovane - podľa detí uložený v škatuliach. Raz za čas urobíme "čistky" kde sa deti rozhodnú, ktoré hračky darujú ďalej. Hračky, ktoré nechcú darovať, že si chcú odložiť pre svoje deti (aj také máme) putujú do veľkej škatule, mnohokrát zabalenej do fólie a odpočívajú v pivnici. Knihy sú v knihovničke.
Držím prsty... P.S. každá organizovane uprataná izba na mňa pôsobí sterilne, nezdravo. :)”  

(Milka)
„Knihy mam v zasklenej kniznici, takze tym padom je o prach postarane. Hracky mame v krabiciach a boxoch a len tie velke a lahko upratovatelne mame na policke.”

(adri266)

Áno, krabice sú aj moje obľúbené, ale len kým ich nakomplet nevyhádžu, lebo práve tá jedna lego kocka nie je nikde poruke... :)

Robiť poriadok pri deťoch je ako jesť makový koláč a umývať si pri tom zuby. Kým som nemala dieťa aj doma som knihy mala podľa žánrov a podľa abecedy, muž sa rehotal či choroba z povolania. Teraz ukladám knihy stále vyššie a vyššie, pretože najobľúbenejšou môjho syna je Za vudce a za vlast...a tak má dve poličky s vlastnými knihami, ktoré ustavične nosí po byte a ja na nich robím tanečné kreácie a snažím sa udržať v ústach všetky zuby. A na hračky sme dostali na vianoce taburetku otváraciu a každý večer ich hodíme dovnútra a ráno rozhádžeme po byte. :-)” (Ali cajazpalaca) 
Ale teraz poďme na rady, ako a čo upratovať. Mirka mala super nápad - všetky drobné predmety uložiť do uzatvárateľných šáčkov. Je to veľmi praktické, pretože sú priehľadné a tak sa rýchlo nájde, čo treba. Beriem si príklad, lebo hlavne na puzzle niečo potrebujeme.

Miška, mne vydrží doma poriadok cca dva dni a to mám počet detí 0. :) upratovanie/domáce práce zo srdca neznášam - považujem to za takmer zbytočnú robotu, lebo takmer vzápätí je zase bordel. ...no napriek tomu s nechuťou upratujem, ale nepretrhnem sa. jediné, na čo si potrpím, je moja knižnica - utieram z nej prach, zarovnávam knihy... a nepoteším ťa, ja ich mám radené abecedne. no pri knihách moje triedenie končí. pri ostatných veciach som rada, keď ich vôbec nájdem. :D” (Janka - Knihovníčkinsvet)

Knihy! Jasné, knižky máme v poličkách, v skriniach a aj na gauči... proste všade. :) Upratané je to len na chvíľu. (Na foto je len malá časť knižiek pre deti.)
No nevadí, prišla som na to, že sa neoplatí robiť si starosti s upratovaním hračiek, hlavne nech sa deti s nimi hrajú... 

A ideme na to losovanie. Napísalo mi šesť a veru by mi bolo ľúto neodmeniť vás všetky, takže posledná výhra bude bonusová. :)

Losujem náhodne písmena a čísla a mená... a víťazkám srdečne gratulujem!

A - 4 - Adri
B - 5 - Ivka
C - 2 - Janka
D - 3 - Ali
E - 1 - Mirka
a samozrejme bonus - Milka! :)

Kočky, napíšte mi, prosím vaše adresy do mailu (parvitas.mea@gmail.com). 


Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)