Preskočiť na hlavný obsah

Muži a vojna v knihách

Téma chlapská, vojnová. Po ženskej téme som chcela niečo málo povedať aj o druhej strane. O mužoch a druhej svetovej vojne sa toho popísalo veľa, nebudem tu vypisovať úplne všetko, ale len to, čo som v poslednej dobe čítala. Nevyhľadávam knihy s podobnou tematikou, no dostali sa mi do rúk knihy z Knihobežníka, kde sa popisovali osudy chlapcov, hlavných hrdinov v koncentračných táboroch. 

Bezosudovosť bola super kniha. Drsná a cynická, ale takým pohľadom tínedžera, ktorý si možno spočiatku ani nie je istý, či sa to, čo sa deje, deje práve jemu.

Maďarský autor Imre Kertész získal Nobelovu cenu v roku 2002. Základom tejto autobiografickej knihy sú aj jeho vlastné spomienky na Osvienčim a Buchenwald, kde bol väznený ako 15-ročný...
„ ... prečo nechcete uznať, že keď jestvuje osud, nie je možná sloboda, no keď je sloboda, pokračoval som čoraz rozohnenejšie, tak nejestvuje osud, a vtedy - zastavil som sa, ale iba aby som sa nadýchol - vtedy sme osudom my sami...”
Predstavte si, že máte 15 rokov a len objavujete svet, spoznávate dievča a svet dospelých ide tak trochu mimo vás... Okolo zúri vojna, no vás sa to týka len veľmi málo, študujete na gymnáziu, lúčite sa s otcom, ktorý musí odísť a všetko beriete akosi z odstupu. Taký ten tínedžerský postoj, až cynizmus. Žltú hviezdu beriete ako niečo, čo je dané, keďže ju treba vidieť, tak ju neskrývate. A takisto aj zaradenie do práce. Dochádzate s ostatnými mladými chlapcami z mesta. No a potom príde ten zláštny deň, keď vás spolu s ďalšími vydelia z autobusu a nechajú čakať, potom odvedú k železnici, zavrú do vagóna a odvezú do tábora. Na koncentračný tábor sa nedá zvyknúť. No aj tak v ňom dokážete nájsť niečo krásne. Zdá sa to ako sen, zlý sen, no hlavný hrdina sa len sústredí na ďalší krok a na ďalší a ďalší a túžba žiť ho posúva ďalej. 
Rozšírenú recenziu môžete nájsť aj na portáli čítaj.to.

Trochu z iného súdka je kniha Nahý medzi vlkmi od Bruna Apitza. Anotáciu som si požičala z popisu na Goodreads. Do jedného z najneľudskejších koncentračných táborov - Buchenwald - sa v marci 1945 dostane malý trojročný chlapček, ktorého po evakuácii Osvienčimu doniesol v kufri poľský väzeň. Poliak nie je otcom dieťaťa, ujal sa ho iba po smrti matky a otca, ktorí zahynuli v osvienčimskom tábore, kde sa dieťa narodilo. Jeho príchod znamená pre tábor veľké nebezpečenstvo. Je už tesne pred koncom vojny, väzni očakávajú slobodu, ktorá však môže priniesť i smrť. Ide o to nevydávať zbytočne napospas ľudské životy, neprezradiť odbojové skupiny, ktorých inštruktor sa práve ujal dieťaťa. Väzni riešia dilemu: poslať dieťa von z tábora, kde mu hrozí smrť, alebo sa ho ujať a vystaviť seba a ostatných nebezpečenstvu smrti. 
Skutočne náročná téma, dilema, či majú zachrániť malého chlapčeka, alebo ho prezradiť a vydať na smrť? A tie obavy, či ich neprezradí niekto iný, som im veru nezávidela... 
Myslela som si, že ma knižka dojme, že budem fandiť väzňom (a teda áno, skutočne som im držala palce), ale celkový dojem po dočítaní bola len úľava, že sa to celé utrpenie skončilo. 

Chlapec v pásikavom pyžame ma dojal úplne najviac. John Boyne vie písať a to, čo vytvoril, je jeden srdcervúci príbeh o tom, čo sa dialo v Nemecku z pohľadu dieťaťa. Postupne sa deväťročný Bruno na potulkách dostáva k plotu a napätie rastie. Posledných pár strán je veľmi dramatických. Odporúčam, jednoznačne odporúčam. 

K podobným témam by sa hodili aj Karikove knihy Na smrť I a Na smrť II. Pridávam si ich do zoznamu kníh na prečítanie. Nachádza sa tam už aj Mesto zlodejov a Zápisky odstřelovače. Určite sa však chcem vyhnúť knihe Pomaľované vtáča. Viete mi odporučiť ešte niečo iné a zaujímavé na tému Muži a druhá svetová vojna?


Komentáre

  1. Davam este do pozornosti knihu Laskave bohyne od Jonathana Littella - pisane z pohladu nacistickeho dostojnika SS.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. ďakujem, už som ju mala raz požičanú, ale nestihla som ju dočítať (nečítala sa práve ľahko)

      Odstrániť
  2. Možno aj Pianista a Schindlerov zoznam. Ja som iba videla knihy, ale dobrý pocit som nemala. Ja vojnu som v práci iba skladala a vykladala, ale čítať som nedokázala. Inak tam toho bolo mrte kníh :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Pianista má teraz vyjsť v novom vydaní (vydavateľstvo Premedia), film bol úžasný a kniha bude určite tiež.

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime. Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne. Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s d

Gruffala sa každý bojí

Ako zabavím moje tri čertice práve teraz, aspoň na hodinku, kým nachystám večeru? Našťastie sú deti po mne a knižky milujú. Nie všetky však kupujeme hneď, a tak keď v knižnici nájdeme novinky, zvyčajne si ich požičiame domov, aby sme si ich v kľude prečítali. Ak sa knižka osvedčí, kúpime si ju. A ak nie, som rada, že som zbytočne nevyhadzovala peniaze.  Dnes som prišla domov s Gruffalom . Možno ho poznáte, potuluje sa po lese a má hlad! Autorka Julia Donaldson a ilustrátor Axel Scheffler stvorili akési čudo, strašidelné, desivé zviera, s ktorým sa zoznamujeme postupne, po častiach. Presne tak, ako ho myška, hlavná hrdinka tohto príbehu, opisuje lesným zvieratám, ktoré ju chcú zjesť. Tu opíše ostré kly, tam zase rohy a divoké oči,  ale ilustrácie ho nezobrazia hneď celého, len po častiach. A preto sa zvedavosť a očakávanie stupňuje, až nakonie sa z toho vykľuje hrozitánska bytosť: V papuli ostré kly,    obrovské tlapy,     pár ostrých tesákov, sťa tiger d

Čitateľská výzva 2015

Článok píšem po skončení roku, lebo som nemyslela, že sa do nej zapojím, takže priebežne som ju ani nevypĺňala online. A po prvom prečítaní sa mi zdala taká ľahká. Dokonca som si ju chcela aj sťažiť a čítať len knihobežky, ale nevedela som nájsť také knihy, aké sa spomínajú vo výzve. Pôvodný text výzvy je v angličtine, ale sluppka ho preložila a vytvorila krásny obrázok. Knihy by sa nemali vôbec opakovať, to znamená, že jedna kniha pripadá na približne týždeň, spolu ich je 50. Hra věží (Daniel O`Malley) - kniha s viac než 500 stranami Levadulový pokoj (Nina George) - klasická romanca Labyrint: útek (James Dashner) - kniha, podľa ktorej bol natočený film Záblesk svetla (Garth Stein) - kniha, ktorá vyšla tento rok (v r. 2015 v slovenskom preklade) Prvých 100 (Kass Morgan) - kniha, ktorá má v názve číslo Cinder (Marissa Meyer) - kniha, ktorú napísal autor do svojich 30 rokov (autorka sa narodila v roku 1986 a knihu napísala v roku 2012)  Poďme hľadať poklad