Preskočiť na hlavný obsah

Koľko kníh je veľa kníh?


To upratovanie ma nejako moc chytilo. Ja viem, poviete si, švihnutá knihovníčka si teraz dala do poriadku všetky knihy - a viete čo? Máte pravdu! 
Upratala som si knižnicu. Vážne. Čestné slovo. Už bolo aj na čase. (Znovu. Aktualizované 29. 7. 2016)

Vlastne, ani by som nenazvala upratovanie kníh, ako skôr ich odloženie mimo manželov dohľad, t.j. do skríň - a to bolo ťažkééé - vlastne, zistila som, že nepotrebujem miesto na oblečenie, len na knihy. A na takú klasickú poličkovú knižnicu si budem musieť počkať ešte nejakých pár rokov, kým sa nám nafúkne byt. Kiežby sa to splnilo... Ale späť do reality. Ani ich nemám uložené podľa abecedy, zase až toľko švihýc nie som. Len som ich vybrala, zapísala - akože nech už nezabúdam - a zase nastrkala späť. Nakomplet. 

Spísané sú pekne a prehľadne do tabuľky v google dokumentoch. A komu sa chce čítať zoznamy, nech sa páči. :) Preto vás unudím len číslami - doma máme 1450 kníh, z toho je 1021 kusov najrôznejšej beletrie, 276 kusov detských knižiek, dokonca aj leporelá sú započítané a 153 odborných a populárno-náučných kníh (vrátane pár učebníc, príručiek, či kuchárskych kníh).
Mám kníh priveľa? Nemyslím si to. Ale už dlho som si hovorila, že by nebolo odveci ich spočítať. A aby som už nezháňala dvakrát tú istú knižku, potrebujem v tom mať systém (a papierový zápisník je beznádejný...). 

Je to ťažké, ale uznávam, že sa kvôli knihám nemáme už kam pohnúť... a  tak sa, s ťažkým srdcom, postupne sa knižiek zbavujem. Niečo ide do knihobežníka, niečo vymieňam, možno aj predám a niečo len tak posúvam ďalej... Poznáte tú hru, čo začala na sociálnej sieti? 

Knihomoli pozor! Nezdieľať, len kopírovať. Keďže „všetko je na internete", práve preto sa hľadá aspoň 6 dobrovoľníkov/čiek/ knihomoľov/iek na sociálny experiment s výmenou knižiek. Môžete byť hocikde na svete, čím ďalej, tým lepšie. Podelíte sa o knižku (kúpite/darujete svoju z poličky) a pošlete ju jednému človeku. Ako bonus dostanete veľa knižiek naspäť. Ak sa chcete zapojiť, pošlite mi správu a prepošlem vám info.” 

Áno, skúšam túto hru aj ja a poslala som dve knihy. Netuším, či aj mne niečo príde, ale kamoške už balíček dorazil, takže budem veriť.  Knižné prekvapenia môžu byť! Zapojili ste sa aj vy? (Ak to ešte len máte v pláne, ozvite sa a napíšte mi mail, poviem, čo a ako. :) )

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…
Prenasledovaná
Andrea Novosedlíková bola pre mňa doteraz neznámou autorkou, aj keď jej už predtým vyšli tri tituly, štvrtým je jej kniha Prenasledovaná, ktorá vyšla vo vydavateľstve Taktik. Neviem, či poznáte ich knihy, ale venujú sa skôr náučnej literatúre, beletriu doteraz nevydávali, ale práve Prenasledovanou spravili dobrý krok smerom k čitateľom, ktorí hľadajú v románoch aj poučenie. 
Samotný príbeh je jednoduchý, sledujeme život mladej tridsiatničky, ktorej vzťahy veľmi nevychádzajú, ale napriek tomu túži po láske a dúfa, že raz príde ten pravý. Len namiesto milých a zlatých sexi chlapíkov, sa okolo nej objavujú prevažne narušené osobnosti a psychopati. Chúďa Lily si teda vytrpela dosť, jej životný príbeh je akoby príručkou pre ženy - takto sa to nerobí, alebo inak, poučte sa na mojich chybách. Prvý ex bol mimoriadne agresívny alkoholik, s ktorým sa rozišla a on nakoniec skončil vo väzení. Ďalšieho chlapíka, ktorý vyzeral ako-tak k svetu, mu prebrala iná (alebo sa len nechal zba…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)