Preskočiť na hlavný obsah

Peter Newman: Tulák


Vydavateľstvo Host nevydáva totálne prepadáky, hovorila som si, keď som zbadala túto obálku. Krásna, že? Ale to je tak všetko. Prvá polovica bola o ničom a druhá to nič vysvetľovala. „Nič” je v tomto prípade synonymom zničeného sveta, so Slnkom ako zadok (na dve polky), s trhlinou v zemi, skadiaľ vychádzajú démoni a osem rokov otravujú Zem a terorizujú ľudí.

Tí sú v lepšom prípade cieľom útoku netvorov alebo ako ich potrava, alebo zmutujú na niečo podobné démonov, keďže sa „nakazia” (a nie, nie sú to zombie, tiež som sa zbytočne tešila), alebo slúžia ako materiál na stavbu tiel tých spomínaných príšer, alebo si berú ich duše... atakďalej. A áno, bojovali proti nim dajakí Anjelskí rytieri, ale ako vidíte, nie veľmi úspešne, lebo ich vplyv hlavne okolo Trhliny je zanedbateľný. 

Ale to by nebol príbeh o hrdinovi bez hlasu, ktorý sa stará o dieťa (meno a pohlavie sa dozviete až za veľa-veľa strán) a nevymení ho ani za jedlo, ani za nič iné! Proste Hrdina s veľkým. Ehm. Mečom. Toto nie je Conan, vážení, tu si hlavný hrdina nevrzne. Ani keď má čím mávať a pichať. Aj keď je okrídlený, vie komunikovať a má oči (áno, stále hovorím o meči). Tak, asi už chápete o čom to je, knižke sa s kľudom môžete vyhnúť. 

Ale ak ste ako ja, zaujíma vás, či sa to tam náhodou nepodobá Miévillovmu svetu (ušetrím vám čas - nie, nepodobá), či dieťa prežije (znovu si prečítajte to vyššie napísané o hrdinovi a už sa na to pýtať nemusíte), či sa niečo zmení/zmutuje/posunie ďalej... Proste ten chlap putuje (je to už v názve - Tulák, že?), putuje a putuje. Teda niekam sa posúva. Kapišto? Snaží sa. Občas musí aj bojovať, zraní sa, prípadne stretne (ne)priateľov, občas prebaľuje bábo, alebo ho kŕmi, nechá si strkať prsty do nosa, ťahať sa za vlasy. Idylka. Najfasa, ale ani to ma nedojímalo toľko, čo chúďa koza. Čo tá si prežila... Fakt, najsympatickejšia postava tam bola koza. 

Jáj, a ak niekto tuší, kde mal chlapík poschovávaných pri sebe toľko mincí, vo svete, kde už peniaze veľkú cenu nemali, dajte mi vedieť. Záverečný cieľ putovania je zaujímavý, trochu uletený, ale to je celá kniha. 
Čudujem sa, že ju ešte nikto neprevzal a nespravil z nej kvalitné RPG-éčko. Bavilo by ma to viac, ako čítanie. (Neverííííím, že som poslednú vetu napísala! :) )

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ročná výzva 2016 (MK)

K tejto výzve som sa dostala náhodou a nie cez blogy. Mamičky na Modrom koníku v skupine Všetko o knihách sú zlaté a moja krvná skupina, keďže knihy milujú. :) Nanulik vymyslela výzvu, kde je ku každému mesiacu priradená jedna téma. Nezáleží, či sa zapojíte s jednou, alebo viacerými knihami, ide hlavne o inšpiráciu, keď neviete, čo čítať...
Výzvu som na MK označovala neporiadne, a tak som si teraz, pri jej dopísaní vypomohla so zoznamom kníh z Goodreads.

Január - slovenskí spisovatelia
Nedávno som si kúpila kniku od Veroniky ŠikulovejMedzerový plod, takže voľba je jasná. Knihy od Slovartu mám rada, ale s touto autorkou ešte čitateľskú skúsenosť nemám. Autorka je knihovníčkou, a tak tajne dúfam, že to bude skvelé čítanie, že bude mať niečo načítané a že bude vedieť písať. Dušan Dušek o nej hovorí, že sa najedla kaše života a teraz nám o tom rozpráva. Farebné rozprávanie o živote a o citoch a o mame.  Dočítané. Dojímavé... A musím povedať, že aj vtipné.  Veronika Šikulová píše tak, že má…

Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Nedávno sme dostali knižku, ktorá sa mojim päťročným deťom veľmi, ale fakt že veľmi páči. Doteraz som nezažila, aby si dcérky vyžadovali opakované čítanie príbehov. :) Až Škriatok v pyžamku a iné rozprávky to zmenil. Ak sme ju neprečítali spolu trikrát, tak ani raz a myslím, že sa k nej zase po týždni vrátime.
Autorské rozprávky Zuzany Kubašákovej sú presne napasované na malých škôlkárov a riešia to, čo ich naozaj trápi. Či už je to spánok, krik, posmievanie sa, nestaranie sa o hračky, zlosť a hnev, alebo hoci aj maškrtnosť, zároveň starostlivosť o zúbky, nosenie okuliarov, prípadne príchod bábätka, chodenie na záchod, či strihanie si nechtov. Skrátka veci, s ktorými sa stretávajú denne.
Poučenie na záver nie je násilné, ale logicky vyplynie z príbehu, takže nepôsobí tak veľmi direktívne, ako som sa na začiatku obávala. Zaujímavosťou je, že za každou rozprávkou nasledujú rady, alebo inštrukcie, ako s príbehom ďalej pracovať. Je to skvelá pomôcka pre dospelých na rozhovor s deťmi o dan…

Všetko musí preč (bazár kníh)

Raz za čas treba upratať aj domácu knižnicu. Mám v nej knihy, ktoré už druhýkrát čítať nebudem, prípadne ich mám dvojmo (a naozaj neviem, ako je to možné). Preto ich ponúkam na výmenu, alebo prípadne aj na predaj. Môžete mi písať na mea.parvitas@gmail.com.

Zoznam kníh na predaj a/alebo na výmenu:
Kúzelníkov únik z reality (Lars Vasa Johansson)
Kavalkáda mrtvých (Fred Vargas) Jsem single a pomstím se (Tracy Bloomová)
Jidáš líbal skvěle (Maira Papathanasopoulou) Polibek s chutí skořice (Walter Mosley) Stopařův průvodce po Galaxii (Douglas Adams) Rozum a cit a mořské příšery (Jane Austenová a Ben H. Winters)